3 Nisan 2019 Çarşamba

HAYAL ÇALAN CADI TİYATRO OYUNU

Bu sezon tiyatro oyunu izleme açısından izim için biraz vasat geçti. Yine de kış bitmeden birkaç oyun izleyebildiğimiz için mutluyuz. İstanbul şehir tiyatrosu yeni oyun çıkarmadığından, biz de oyunların çoğunu geçen yıllarda izlemiş olduğumuzdan, yine devlet tiyatrolarında da izlenecek çocuk oyunu bulamadığımızdan ve özel tiyatroları da pek tercih etmediğimizden izleyecek oyun bulmakta zorlandık açıkçası. Devlet Opera ve Bale'sinin güzel oyunlarına da bilet bulamadık; 16 milyon İstanbul'da tek bir mekan olursa olacağı bu haliyle.

Zorlu çocuk tiyatrosu'nun bu sezon sergilediği Hayal Çalan Cadı müzikal çocuk oyunu izlediğimiz oyunlardan. Cadılar kasabasında, konsey başkanlığı için kötü planlar yapan İhtii Şan, Şayn Sia'ya tuzak kurup çok uzaktaki bir kuleye kapatmış, tüm kasaba halkını ve konsey üyelerini Şayn Sia'nın hepsinin hayallerini çaldığına inandırmış ve aslında suçsuz olan cadıya da söz hakkı bırakmamıştır. Tüm kasaba hayallerinin çalındığına inandığından fikir üretememekte, düşünememektedir. Şayn Sia bir şekilde, gönderdiği haberci baykuşlar aracılığı ile konseyi kendisini dinlemeleri için ikna eder. Ancak konsey Şayn Sia'nın kulesine kendileri gitmek yerine, insan çocukları olan Şeker, Salça ve Limon'u gönderirler. Çocuklar ortaya çıkarır ki, Şayn Sia aslında masumdur, hem de sihre değil bilime inanmış, kulede olduğu dönem boyunca da bilimsel çalışmalarını yürütmektedir. Böylece tüm kasaba halkı özgürleşir; insanlar ve cadılar birbirlerini anlayarak birarada yaşamaya başlarlar. 

Eğlenceli bir oyun, kostümler ve sahne dekoru şahane. Müzikler de öyle. İki perdelik bir oyun, Nehir hiç sıkılmadan izledi. Bilet fiyatları da cep yakmıyor. Tavsiye ederiz, iyice yaz gelmeden ve sezon kapanmadan izlemek isterseniz.
Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...