8 Mart 2018 Perşembe

PLANETARYUM GEZİSİ VE PAKOLİNO UZAYI KEŞFEDİYORUM KUTUSUGeçtiğimiz haftasonu evimizin çok yakınında Tuzla Bedeliyesi tarafından kurulan Planetaryum'u ziyaret ettik. Yaz aylarında da bir kez gitmiştik ama Nehir tekrar görmek istedi. Şehrimizin, çocuklara yönelik bu şekilde daha çok mekana ihtiyacı var öncelikle onu belirteyim. Planetaryumun bir benzeri de Rahmi Koç Müzesi bünyesinde var. Nehir daha küçükken gezmiştik, o zaman belki gördüklerini izlediklerini çok anlamlandıramamıştı ama en azından uzay ile ilgili merakını bir nebze olsun gidermişti.


Gelelim bu gezimizin ayrıntılarına; planetaryumda günün her saati gezebileceğiniz, güneş sistemi, gezegenler, yıldızlar ve diğer gök cisimlerinin tanıtıldığı mini bir sergi mevcut. Gördüğüm kadarıyla çocukların oldukça ilgisini çekiyor. Nehir de ilgiyle gezdi. Planetaryum içerisinde film gösterimi ise belirli saatlerde ve belirli kişi sayısı ile yapılabiliyor o yüzden girmek istediğiniz seansa isminizi kaydettirmeniz gerekiyor. Gösterim iki bölümden oluşuyor. İlk olarak bir astronotun uzaya çıkmaya nasıl hazırlandığı ve uzayda geçirdiği zamanda karşılaştığı zorluklar, dikkat etmesi gerekenler kısacası astronotluk mesleği ile ilgili bir bölüm izliyorsunuz. Benim bu yaşımda yeni öğrendiğim çok fazla şey oldu ve daha küçükken büyüdüğünde astronot olma hayali olan Nehir, bu gösterimden sonra hayalinden vazgeçti; astronotluk çok zormuş dedi. Her mesleğin zorlukları olabileceğini ve zaten astronot olan bir kişinin tüm zorluklarla başa çıkabilecek bir eğitimden geçtiğini hem planetaryumdaki eğitmen hem bizler söyledik ama bakalım; meslek seçimi ile ilgili daha çok defa fikir değiştirecektir zaten :-) İkinci bölümde güneş sistemi, gezegenlerin konumu ve hareketleri, ay ve yıldızlar, takım yıldızlarının konumları gibi bilgiler içeren bir sunum oluyor. Bu kısımda oldukça ilgi çekici.


Gökyüzü gözlemi henüz yapılamıyor, teleskop henüz faal değilmiş ancak açıldığında sosyal medya hesaplarından duyurulacağını belirttiler. Planetaryum gezisi ücretsiz. Konum olarak da Tuzla Şelale Eğitim Parkı içeriside yeralıyor.


Bu geziden sonra gelen Pakolino kutumuzun temasının da uzay olması müthiş denk geldi. Güneş sistemi maketini hemen yapıp Nehir'in odasına astık. Gece parlayan takım yıldızlar hem eğlenceli hem öğretici bir etkinlik. Uzay yolu oyunu da akşamları ailecek oynamak için çok iyi. Pakolino kutularına nasıl ulaşabileceğinizi artık biliyorsunuz: www.pakolino.com


Bu arada tüm cemreler düştü ve bahar geldi, bol gezmeli, sıkıntısız, sağlıklı bir ilkbahar ve yaz diliyorum herkese.


Sevgiyle kalın.
Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...