16 Şubat 2018 Cuma

KÜTÜPHANEMİZ 122-123-124 TOMBİŞ FİYONK MAKARNAYI ÇOK SEVİYOR- BİZİM TOMBİŞ TAŞTAN HİÇ ANLAMIYOR- YÜKSEK TANSİYONLU ÇINAR AĞACI

Nehir'le bir kitapçı ziyaretinde tesadüfen beğenip, Behiç Ak'ın Ben Ne Zaman Doğdum kitabını aldık. İtiraf edeyim, o ana kadar Behiç Ak'ın böyle güzel çocuk kitaplarından bihaberdim. Zaten hep diyorum ya, Nehir'le birlikte hayatı baştan yaşıyor, herşeyi yeniden öğreniyorum diye. Tombiş Kitaplar Serisi'nden Ben Ne Zaman Doğdum kitabını o kadar sevdik ki, babasıyla birlikte Nehir için bir Behiç Ak koleksiyonu hazırladık. Kitaplarının pek çoğunu aldık. Ben Ne Zaman Doğdum kitabını ayrıca yazacağım. Şimdilik okuduğumuz üç kitabından bahsetmek istiyorum. 


BİZİM TOMBİŞ TAŞTAN HİÇ ANLAMIYOR 
BEHİÇ AK 
GÜN IŞIĞI KİTAPLIĞI

Behiç Ak'ın Tombiş Kitaplar serisi anaokulu, İlkokul 1 ve 2. sınıf seviyeleri için, felsefeye giriş niteliğinde, hem çok anlamlı, aynı zamanda espirili, sürükleyici ve okuması çok zevkli kitaplar. Bu kitapta küçük bir taşın bile farklı kişiler için nasıl farklı anlamlar ifade edebileceği, küçücük bir taşın milyon tane farklı hikayesi olabileceği anlatılıyor çocuklara. Yeter ki biz bakmasını ve görmesini bilelim. 
TOMBİŞ FİYONK MAKARNAYI ÇOK SEVİYOR 

Bu hikayeye de bayıldım. Çocuklar için, "büyüyünce ne olsam" sorusunun nasıl uçsuz bucaksız hayallere kapı olabileceğini ve hayal kurmakta asla sınır olmayacağını anlatıyor. Bizim tombiş ise yine çok komik, aşçı olup, fiyonk makarna yarışmasında 5. olmak gibi küçük bir hedef belirlemiş kendisine :-) 
YÜKSEK TANSİYONLU ÇINAR AĞACI 


Adanın en büyük ağacı; gölgesinde dinlenilen, kuşların uğrak yeri, teknelerin bağlandığı, çocukların kovuğunda saklanıp, oyunlar oynadığı. Aynı zamanda adanın en yaşlısı. Kahramanımız çınar ağacı ile babasını özdeşleştiriyor; ikisi de sürekli uyuyor, ikisininde üzeri en çok vakit geçirdiği yer- babasının göbeğinin üstü ve ağacın kovuğu" Zamanla çınar ağacının da babası gibi yüksek tansiyonlu ve hasta olabileceğine inanmaya başlıyor ve hatta adadaki herkesi de buna inandırıyor. Hikaye çok güzel; doğa ve yaşam döngüsü 
üzerine düşünmeleri için bir kapı aralıyor çocuklara.


Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...