25 Eylül 2017 Pazartesi

ŞU YOĞURDU SARIMSAKLASAK DA MI SAKLASAK- BİR KÜÇÜK ÖDEV MESELESİ

ŞU YOĞURDU SARIMSAKLASAK DA MI SAKLASAK?

Biz istesek de istemesek de, devlet okulu da olsa özel okulda, ev ödevi ülkemizin gerçeği. Evde tekrar olması için, aile katılımı için, çocuğun Tv, tablet elinde uyuşmaması için, öğretmen okulda her bir çocuğa tek tek yetişemediği için  vs vs nedenlerle ev ödevi veriliyor muhakkak. Nehir'in okulunda da henüz okul açılmadan yapılan bilgilendirme toplantısında "baştan söyleyelim, biz ödev veren bir okuluz" diye belirttiler. Ancak verilecek ödevlerin çocuğun yaş ve bilgi düzeyine, konsantrasyon süresine uyumlu, kısa sürede tamamlayabileceği ödevler olacağını da eklediler. Umarım öyle de olur.

Ben ev ödevi verilmesine karşı değilim; kendi öğrencilik yıllarımda da ödev yapmayı çok severdim; okuldan gelir gelmez, formalarımı bile çıkarmadan tüm kitap defterimi  ortaya döker, ödevlerimi yapmaya başlardım. Sadece bazı ödevlerin şekline karşıyım; velinin yapıp göndereceği baştan belli olan, çocuğa değil adeta veliye verilen ödevlere örneğin, ezberci ödevlere, çocukta merak duygusu uyandırmayan ödevlere, çocuğun tüm boş zamanını dolduracak kadar fazla olan ödevlere, öğretmenlik işini adeta anne ve babanın üzerine yıkan ödevlere,anne-baba-çocuk arasında gerilime neden olan ödevlere.. Çocuğun masa başı konsantrasyon süresine uyumlu, kendi başına yapıp tamamlayabileceği ve bu tamamlama duygusu ile kendisiyle gurur duyabileceği, makul bir sürede tamamlayıp, dinlenmeye, ailesiyle vakit geçirmeye, gezmeye, eğlenmeye, sevdiği bir hobiyi yapmaya, ders dışı kitaplar da okumaya vakit ayırabileceği ödevler ise benim kabulumdür.

Görünen o ki,  öyle ya da böyle ödevimiz daha doğrusu çocuğumuzun ödevleri olacağı muhakkak.  Peki nasıl yapsak, ev ödevlerinin çocuğun kendi sorumluluğu olduğu bilincini ve kendi başına ödev yapma alışkanlığını en baştan nasıl kazandırsak çocuklara? "Ödevin var mı, hadi yap" diye hiç sormasak mı; birkez hatırlatıp daha sonra kendisinin hatırlayıp yapmasını mı beklesek, ödevini yaparken yanında mı otursak, yoksa bittikten sonra kontrol mü etsek sadece? Henüz birinci sınıf çocuğu için biraz hatırlatma, küçük küçük destek olma, ödevini yaparken yanında olup varsa soruları yardımcı olma, bitirdiğinde birlikte kontrol etme uygun olur kanaatindeyim ben. Ama blogu takip eden tecrübeli annelerimizin ve varsa eğitimcilerimizin tavsiyelerini muhakkak duymak isterim. Yorum bırakırsınız değil mi? :-)

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...