10 Mayıs 2017 Çarşamba

KÜTÜPHANEMİZ 109- BURCU VE BERK İLE MÜZİKBURCU VE BERK İLE MÜZİK

Defne Ongun MüminoğluBu seriyi Migros 23 Nisan indiriminde keşfettim, serinin 3 kitabını aldım, henüz yalnizca Müzik kitabını inceledik Nehir'le. Kitap müzik tarihi, müzik aletleri, yaşamış ünlü müzisyenler, notalar, farklı müzik türleri hakkında çok faydalı bilgiler sunuyor çocuklara. Uzmanlardan destek alınarak hazırlanmış harika bir kitap. Kitap Burcu ve Berk'in annesinin onları şehirdeki müzik festivaline götürmesi kurgusu ile başlıyor. Kitabı okurken o kadar özendim ki, ah şehrimizde böyle bir festival olsa da gitsek diye geçirdim içimden. En azında Devlet Opera Balesi'nin gösterilerinde yaş sınırı 8 degil de 5 ya da 6 olsa keşke. 


Neyse, kitapta bir de şöyle bir güzellik var. Değerli sanatçı Murat Evgin, kitap için Müzik Başlasın isimli bir şarkı bestelemiş ve bu şarkıyı poptan, klasik müziğe, rocktan, reggieye farklı tarzlarda yorumlayarak, çocuklara kullanılan enstürmanlar değiştiğinde şarkının nasıl farklılaştığını göstermek istemiş. Nehir'le şarkıya bayıldık. Hatta Nehir, yazı tahtasına kalplerden oluşan bir resim yapmış ve "bu şarkı için yaptım bu resmi" dedi. Cd kitapla birlikte veriliyor. Harika bir iş olmuş. Emeği geçenlere çok çok tesşekkürler.


Kitap 5yaş+. Biraz uzun bir kitap. Bir solukta da okunabilir, ya da zaman zaman karıştırılıp içinden bazı sayfaları da incelenebilir. Müziği seven 10 yaşında bir çocuk için bile ideal bence. 


Nehir kitapta, hayranı olduğu Barış Manço'yu, mandala boyarken dinlediği Vivaldi'yi ve bizden duyup öğrendiği Erol Evgin'i görünce ayrıca mutlu oldu. 

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...