14 Şubat 2017 Salı

KÜTÜPHANEMİZ 104- ÇOCUK OLMAK ZOR

ÇOCUK OLMAK ZOR
Tübitak Yayınları 

Takip edenler farketmiştir, artık blogta kitap paylaşımı yapamıyorum çok fazla. Kitaplarımız çoğaldı, tek tek yazmam imkansız. Ama arada bize farklı gelen, ilgi çekici ve Nehir'in yorumu olan kitapları kısaca yazacağım. 

Bu kitap çocuk gözünden, çocuk olmanın zorluklarını anlatarak başlıyor. Yetişkinler tarafından konulmuş kurallarla çevrelenmiş bir dünyada büyümeye, birey olmaya çalışmanın zorluklarından bahsediyor. Ama yetişkin olmanın da apayrı soumluluklar taşımak anlamına geldiği, o yüzden büyümek için acele etmeden, çocuk olmanın zevkini çıkarmanın en doğrusu olduğu mesajıyla bitiyor. Çocuklar ve yetişkinler için, birbirlerinin yaşamlarına farklı bir pencereden bakmalarını sağlamayı amaçlıyor kitap. 

Nehir'in kitabı okurken yorumu; "Çocuk olmak hiç de zor değil, aslında yetişkin olmak zor; hergün işe gitmek zorundasınız, işte hep aynı işleri yapmak zorundasınız, hem de hiç oyun saati olmadan, evdeki işleri yapmak zorundasınız, yemek yapomak zorundasınız.... Keşke yetişkinler olmasaydı diyen çocuklar çok yanlış düşünüyor; yetişkinler olmasa bize kim bakardı, kim yemek yapardı, aç kalırdık, yetişkinler olmasa çocuklar da olmazdı, hatta her çocuk bir yetişkinden doğduğuna göre, dünyada hayat olmazdı o zaman"

Ne diyeyim, aklına sağlık çocuk.

İzninizle ben işe döneyim, malum oyun saatim bile yok :-)
 

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...