9 Kasım 2016 Çarşamba

TEKFEN FLAR-MİNİ ÇOCUK KONSERİTEKFEN FLAR-MİNİ ÇOCUK KONSERİ
Konser tanıtım bülteninden : Tekfen Filarmoni Orkestrası, çocuklara klasik müziği erken yaşta sevdirmek amacıyla kasım ayında küçükler için çalmaya hazırlanıyor. Konsere özel “Tekfen Filar-Mini” ismiyle çıkacak olan orkestra, genç Özbek şef Aziz Shokhakimov yönetiminde 6 Kasım Pazar günü Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesi’nde çocuklarla buluşacak.
Tiyatro ve sinema oyuncusu Serra Yılmaz’ın anlatımıyla küçükleri keyifli bir klasik müzik yolculuğuna çıkaracak konserde, Strauss’un sevilen polkalarından, Saint-Saëns'ın Hayvanlar Karnavalı’na ve Rimsky Korsakov’un Yaban Arısının Uçuşu’na eğlenceli olduğu kadar öğretici eserler seslendirilecek. Renkli kişiliği ile Serra Yılmaz müzisyenler, çalgılar ve müziğe dair değerli bilgilerle çocuklara rehberlik ederken, çocukları konserde ve konser arasında renkli sürprizler bekliyor  dolu olacak.

Tekfen Flarmoni orkestrasının çocuklar için hazırlanmış klasik müzik konserini 6 Kasım Pazar günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde izledik. Nasıl olacak, çocuklar nasıl izleyecekler, çocukların ilgisini nasıl canlı tutacaklar merak içindeydim konserden önce. Ancak Nehir'in seveceğinden emindim. Nehir'in görsel sanatlara ilgisi büyük. Bir tiyatro oyununu da, sinema filmini de, dans gösterisini de büyük beğeniyle izler; müzeleri, sergileri ilgiyle, her parçayla tek tek alakadar olarak gezer. Bu konseri de başından sonuna ilgiyle izledi. Orkestra muhteşemdi. Her parçadan önce Serra Yılmaz'ın parçanın bestecisiyle ilgili verdiği bilgiler, parçanın hikayesini anlatışı ve flar-minilerle yaptığı espirili diyaloglar hem eğlenceli hem bilgilendiriciydi. Flar-minilerin müzik parçaları çalınırken sahnede sergiledikleri performanslar müthişti, kukla ve dans gösterileri sırasında sahne kimi zaman fosforlu deniz canlılarının dolaştığı bir okyanusa kimi zaman hayvanlar karnavalına dönüştü, kimi zaman bir kuğunun dansını, kimi zaman dağ kralının mağarasın içinde neler olduğunu  izledik. Nehir kadar ben de keyif aldım bu konserden. Sahnede olan herkes ayrı bir yetenekti. Konser tanıtım kitapçığından tek tek okuduk Nehir'le, herbiri küçük yaşlarda yetenekleriyle kendilerini belli etmiş birer sanat dahisi. Bu kitapçık iki akşamdır uykudan önce kitabımız oldu inanın.

Seyirci kısmına gelirsek işte burada ufak tefek sıkıntılar vardı ancak onları da görmezden gelmek istiyorum. Ben kızımı bu tarz gösterilere biraz da adab ve davranış kurallarını öğrenmesi, bir konser ya da tiyatro oyunu nasıl izlenir kültürünü edinmesi için götürüyorum. Çocukların ses çıkarmasına, kıpırdanmasına hiçbir itirazım yok, çocuktur sıkılabilir, ilgisi dağılabilir. Ancak çocuğuna konsere girerken haşır huşur paketle yiyecek şeyler veren, konser boyunca video çekimi yapan (telefonun ışığını kısmadan), güne gelmiş gibi çocukları yanyana oturtup kendileri de yanyana oturan, bu sırada ayağa kalkıp duran yükses sesle konuşan çocuklarına en ufak bir uyarıda bulunmayan anne-babalar bu konsere gelerek çocuklarına yarardan çok zarar sağladılar, bunu bilsinler. Öylesine kötü örnek teşkil ettiler çünkü. 

Bunun dışında yukarıda da belirttiğim gibi Tekfen Flarmoni- Üç Denizin Sesi kulaklarımızın pasını sildi. Ufacık çocuklara yaklaşık iki saat boyunca zevkle klasik müzit dinletmeyi başaran ekibe bir kez daha gönülden tebrikler. Çocuklara yönelik bu tip organizasyonların devamını diliyorum. Daha çok kişinin faydalanabilmesi için konserin tekrarı olur umarım. 

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...