9 Kasım 2016 Çarşamba

DEDEKTİF KÖPEK DODO' YU İZLEDİKDEDEKTİF KÖPEK DODO
Devlet Opera ve Balesi
Çocuk Müzikali
Geçen yıl Devlet Opera Balesi'nin muhteşem oyunu Kuklacı'yı izlemiştik. Bu sezon da Dedektif Köpek Dodo'yu izleme fırsatı bulduğumuz için çok mutluyum, hem de tarih kokan bir salonda, Kadıköy Süreyya Operası'nda. 

Nehir salona girer girmez etrafı incelemeye başladı. Opera salonunun tavanını inceledi, anne ne kadar güzel, çok eski zamanlarda mi yapılmış dedi, cami kubbesine benzetti tavanı, eskiden cami olarak mı kullanılıyormuş diye sordu. Sahnenin üstündeki resimlerle ilgilendi, hayran gözlerle resimlere baktı, babası ve bana gösterdi, ne harika değil mi diyerek. 

Oyun 2 perde olarak sahnelendi. Çok eğlenceli bir oyundu, aynı zamanda sonunu merak ettiren bir gizemi vardı. Çocuk dansçıların danslarına bayıldık. Kostümler, şarkılar rengarenk içaçıcıydı. Nehir çok mutlu oldu. Anlatmadan geçemeyeceğim, oyunun bir bölümünde ince sesli adam ve kalın sesli kadın vardı. İçtikleri sudan sesleri böyle olmuş, şarkı söylemek istiyorlar ama kimse onları dinlemiyor, dinlese de alkışlamıyormuş. Dodo onların seslerini düzeltmelerine yardım etti ve bir şarkı söylemelerini istedi. Burada iki sanatçı birlikte çok kısa bir opera parçası söylediler. Hani belki düşünürüz 5 yaşında çocuğun ilgisini çekmez diye ya da gerçekten bazı çocukların sıkılacakları bir bölüm olabilirdi burası ama Nehir bana döndü "annee ne harika diy mi" dedi. Çok çok hoşuma gitti. Nehir'in şimdi de büyüdüğünde de sanatla içiçe olmasını isterim ve bunun için şu yaşında yapabileceğimin gözünü ve kulağını doldurmak sadece. Bu yüzden de hikaye dinleme etkinliklerini, tiyatroları, atölyeleri takip ediyoruz.


Oyunun konusu:Hiç oyuncağı olmayan çocuklara, hayallerindeki oyuncağı vermek için icat edilen Oyu-Maki (Oyuncak Makinesi) çalınır. Onu bulabilecek tek bir isim vardır; Dedektif Köpek Dodo!Dodo,
icadın sahibi Mert ve arkadaşlarıyla Oyu-Maki'nin peşine düşer. İz sürerken, Reis Şişgöbek ile karşılaşırlar. Bencil Reis'in peşinde olduğu şey çok daha farklıdır; herkesi korkutarak, zorla kendini sevdirmek! Yıllardır yıkanmayan Reis'in kötü kokusu, en güçlü silahıdır. Yanına kimse yaklaşamaz.
Reis Şişgöbek, Dodo ve arkadaşlarıyla kedinin fareyle oynadığı gibi oynamaya başlar. En sonunda amacına ulaşır. Ekibi, sihirli kapıdan geçirerek bir masal dünyasına çeker. Dodo ve arkadaşları önce kendilerini garip sesli insanların arasında bulurlar. Sonra da hapşırarak konuşan bir toplulukla karşılaşırlar. Kendilerden yardım isteyen her iki guruba da yardım eder, sorunlarını çözerler.
Bu uzun yolculukta başkalarına yardım ettilerse de, Oyu-Maki'yi bulma konusunda hiç bir ilerleme kaydedemezler. Dedektiflik hayatında ilk kez başarısız olan Dodo, kendine olan tüm güvenini kaybeder.
Tekrar ortaya çıkan masal dünyası insanlarının (garip sesliler ve hapşıranlar) verdikleri ipuçlarını birleştiren Dodo, biranda Oyu-Maki'nin sırrını çözer.
Oyu-Maki'yi Reis Şişgöbek çalmıştır. Günlerdir icadı değiştirmeye uğraşıyordur. Amacına ulaşırsa icat, oyuncak yerine, oyuncakları parçalayacak 'GümBom-Maki' bombaları atacaktır.
Masal dünyasından çıkış yolunu bulan Dodo ve arkadaşları soluğu Reis Şişgöbek'in yanında alırlar. Reis'in sakladığı Oyu-Maki bulunur. Koku kalkanını çalıştıran Oyuncak Makinesi, Reis Şişgöbek'i yakalar.
Suçunu itiraf eden Şişgöbek, forsunu ve paralarını Dodo'ya verir. Onun yeni Reis Şişgöbek olduğunu, herkesi korkutmasını, herkesin de onu sevmek zorunda kalacağını söyler. Cevap Piti'den gelir: "Zorla sevmek mi olurmuş, biz zaten birbirimizi seviyoruz!"...
Süt dökmüş kediye dönen Reis'e, Oyu-Maki bir sürpriz yapar ve çocukken parçalanan ayıcığını verir. Reis çok mutlu olur. Geriye tek bir şey kalmıştır. Artık yıkanıp, şu kötü kokusundan kurtulması ve insanların yanına yaklaşmasına izin vermesi. Sevinç çığlıkları eşliğinde bunu da kabul eder.
Dodo'nun da bir sürprizi vardır. Arkadaşlarına yeni iş ortağını tanıştırır. Bu, daha ilk görüşte güzel tüylerine bayıldığı, ümitsiz anlarındaki en iyi arkadaşı, dişi köpek Piti'dir. Dodo ve Piti pati patiye verir, haksızlıkları çözmek üzere gözden kaybolurlar.
Artık Oyu-Maki'nin yola çıkma vakti gelmiştir. Oyuncak Makinesi, oyuncaksız çocuklar için yola koyulur. Oyuncaklarına kavuşan çocukların mutluluk şarkısı dünyanın dört bir tarafından duyulur.


Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...