23 Ağustos 2016 Salı

KÜÇÜKKUYU- ASSOS- KAZ DAĞLARI GEZİMİZYaz bitmeden, fazla iznimiz de olmadığından 4 günlük kısa bir deniz ve kültür tatili daha sıkıştırdık araya. Temmuz sonu Antalya'da bir haftalık güzel bir otel tatili yapmıştık. Bu kez ne zamandır aklımızda olan Assos-Küçükkuyu taraflarına yol aldık. İnsan keyifli zaman geçirince, mutlu olunca 4 gün, 8 gün gibi geliyormuş hakikaten. Hepimize çok iyi geldi bu küçük tatil.


Ayvacık- Assos yolu üzerinde, denize sıfır, bungalow evlerden oluşan, temiz, samimi, arkasını Kaz Dağları'na vermiş, bahçesi zeytin ağaçlarıyla bezeli bir motelde konakladık. Deniz çok temiz, durgun, enfesti. Buranın suyu biraz soğuk yalnız ama Antalya'nın sıcacık denizinden sonra bu soğuk deniz iyi bile geldi, hatta çok hoşumuza gitti. Şükür Nehir de rahatsız olmadı suyun soğukluğundan. Yüzme konusunda epey kendisini geliştirdi. Henüz kollukları atamasa da biraz daha uzun deniz tatili fırsatı olsa eminim atardı. Seneye artık inşallah. Açıkta güneşlenmek ve üzerinde soluklanıp dinlenmek için bir duba demirlemiş. Bzimle kaç kez bu dubaya kadar yüzüp döndü. Otel bahçesindeki Baget'le (otelin köpeği)  arkadaş oldu. Gezmeyi çok seven, her ortamdan keyif almasını bilen kuzum burada da çok eğlendi.


Otel dışında, Küçükkuyu Liman'ı da gezdik bir akşam. Sahil oldukça renkli ve hareketliydi. Kaz dağlarında görülmesi gereken yerlerin başında tavsiye edilen Yeşilyurt köyü'ne gittik. Köy içini dolaşıp, ağaçlar altındaki cafelerden birinde birşeyler yiyip içip, zeytinyağı-zeytin alışverişi yaptık buradan. 


Yine Kaz Dağları'nda koruma altına alınmış, pek çok dizi ve belgesele ev sahipliği yapmış ve yapmakta olan Adatepe Köyü'nü gezdik. Çınaraltında oturup Karadut suyu ve Koruk'un tadına baktık. Zeytinli, kekikli, otlu dondurmalardan tattık ömrümüzde ilk kez. Kekik, zeytin çiçeği kolonyası aldık. Tarihi taş evleri kısa bir şekilde turlayıp; Zeus'un Truva savaşını yönettiği ve karısı Hera'ya aşık olduğu yer olduğu rivayet edilen Zeus Altarı' nı gezdik. Altar'a ulaşmak için araç giremeyen bir yoldan zorlu bir yürüyüş yaptık ama sonunda gördüğümüz manzara bu yorgunluğa değdi. Tüm Edremit körfezini gözlerimiz önüne seren manzara karşısında büyülendik. 


Çocuklar için öğrenme sadece masa başında olmuyor inanın. Kitaplardan öğrenebileceklerinden çok daha fazlasını tecrübe ederek öğreniyorlar. O yüzden çocuklara yeni şeyler deneyimleyebilecekleri fırsatları, imkanlar ölçüsünde sunmak gerektiğine inanıyorum. Feribota binip körfezi geçmek, Kaz Dağları'nın oksijenini  solumak,  görmediği biryer görmek, hiç duymadığı bir kelimeyi duymak, denize bir taş atmak, tarihi bir anıtı görmek için yol yürümek yorulmak, en önemlsi tüm bunları anne ve babası ile birlikte yapmak bir çocuk için unutmayacak şeyler olsa gerek. 


Nehir çok mutlu.


Zeus Altarı'ndan manzara.

Altar'a çıkarken.
Yorgun ama keyifli bir tırmanış.
Adatepe Köyü

Kaz Dağları- Yeşilyurt Köyü

Küçükkuyu Liman.

Otelimizde akşam yemeği.

Otel bahçesinde, zeytin ağaçları altında.

Yakamoz manzarasını yakalamışken..

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...