5 Kasım 2015 Perşembe

TÜRKAN SAYLAN KÜLTÜR MERKEZİ GEZİMİZ

Türkan Saylan Kültür Merkezi, çocuklarınızı birkez olsun götürmeniz gereken bir yer bence. Biz geçen yıllarda birkaç kez gitmiştik, bu yıl da ücretsiz sergilenen bir tiyatro oyunu için yine gittik. Oyunun ismi Tutumlu ile Tutumsuz. Oyun dekor, kostüm ve oyunculuk olarak bana göre yetersizdi ve konunun işlenişinde hatalı gördüğüm birkaç şey vardı ama tüm bunlara rağmen Nehir'in kelime dağarcığına iki yeni sözcük eklemesi bakımından güzeldi. Çeşmeden suyu fazla akıtmamanın, ışıkları boşa açık bırakmamanın, yemeğimizi çöpe atmamanın, paramızı gereksiz şeylere harcamayıp biriktirmenin tutumlu olmak olduğunu öğrendi Nehir. Halihazırda yaptığımız şeylerdi ve Nehir israf etmemek olarak biliyordu bunları, oyunu izleyince, anne ben tutumluyum o zaman dedi :-) Bir de oyun 29 Ekim Cumhuriyet bayramı ertesine geldiğinden, oyun öncesinde 10.Yıl Marşı'nın, İzmir Marşı'nın slayt gösterileri oldu, tüylerim diken diken oldu ağladım; Nehir de var gücüyle alkışladı.


Oyun saatinden erken gitmiştik kültür merkezine. Oyun saatini beklerken önce tiyatro kahramanları balmumu heykel sergisini gezdik. Rıfat Ilgaz'dan Hababam Sınıfı, Cervantes'den Don Kişot, Exupery'den Küçük Prens gibi önemli eserler vardı. Burada da Küçük Prens'i bulduğuna çok mutlu oldu Nehir.


Daha sonra Yalvaç Ural oyuncak sergisini gezdik. Eski çocuk dergilerini, Sünger Bob'un, Snoopy'nin çok eski modellerini görmek çok hoşuna gitti Nehir'in. Eskiden bebekler böyle miymiş anne, bisikletler böyle miymiş diye sorup durdu.


Hareketli dinozorların sergilendigi Dinozor müzesi'ne geçen yıl da gitmiştik, bu yıl da ziyaret ettik. Özellikle dinozor meraklısı çocuklar muhakkak götürülmeli bence. 


Kültür Merkezi içinde bir de şişme oyuncakların yeraldığı oyun alanı var. Ancak tam hastalık mevsimi olduğundan Nehir'i bu kez oyun alanına sokmadım. Zaten biraz öksürüyor çünkü bu aralar, hepten terleyip hasta olmasını istemedim. Bir de büyük çocuklar biraz tehlikeli olabiliyorlar bu oyun alanlarında. 


Kış aylarında bir haftasonunu dolu dolu değerlendirmek için harika bir seçim Türkan Saylan Kültür Merkezi.Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...