17 Kasım 2015 Salı

KÜTÜPHANEMİZ 72- BİR KABUĞU PAYLAŞMAK

BİR KABUĞU PAYLAŞMAK
Jullia DONALDSON
İşbankası Kültür Yayınları

Çok sevdiğimiz yazar Jullia Donaldson'un birkaç kitabını daha edindik. İçlerinden çok sevdiğimiz, Bir Kabuğu Paylaşmak kitabını önce yazmak istedim.

Bu kitapta deniz kenarında küçük bir su birikintisinde yaşayan yengeç kendisine bir ev aramaktadır ve çevresindekilere gidip kabuklarını paylaşmak ister. Ancak kimsenin kabuğunu paylaşmaya niyeti yoktur. Derken yengeç kendisine boş bir kabuk bulup yerleşir,; bu kez de onunla kabuğunu paylaşmak isteyenler çıkar; bir deniz gülü ve bir tüplü kurt. Deniz gülü tehlikeli canlıları kaçırmakta, tüplü kurt kabuğu hergün temizlemektedir. Böylece birbirlerinin eksik yönlerini tamamlayarak evlerini paylaşıp, birlikte mutlu bir şekilde yaşamaktadırlar ki, günün birinde iyice büyüdüklerinden artık kabuğa sığmadıklarını farkederler. Deniz gülü ve yengeç birbirlerine kızıp, küsüp yollarını ayırır, gururlarından yeniden biraraya gelemezler. Tüplü kurt onları tekrar biraraya getirmeyi başarır.


Arkadaşlık ve paylaşmak üzerine çok güzel bir kitap. Nehir en çok da kitaptaki sulu boya resimleri sevdi. Hatta genelde soyut çalışan ve  nesne çizmeyi sevmeyen Nehir bu kitaptan esinlenerek birkaç resim çizdi. Anne bak kabuğu paylaşmak kitabındaki teknenin aynısını çizdim diyerek getirip bana gösterdi. Keşke fotoğraflasaydım ama silinebilir kelemle yazı tahtasına yapmıştı resmi :-(  Çok hoşuma gitti bu girişimi..


Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...