27 Ağustos 2015 Perşembe

KROMATOGRAFİ ÇİÇEKLERİ: HEM DENEY HEM SANAT

Hem gözlem yapmamıza olanak sağlayan bir deney, hem de sanatsal bir çalışma niteliğinde olan kramotagrofi çiçekleri etkinliğini çok sevdik. Yapılışını yabancı bir videoda gördüm. 

Kromatografi de renklerin suda çözünerek pigmentlerine ayrılmasını ve bir rengin içerisinde gizli olan diğer renklerin ortaya çıkışını gözlemliyoruz. Hem de ortaya çıkan görüntü muhteşem oluyor.

Deneyin birinci aşamasında, kağıt havluyu dörde katlayıp huni şeklinde sarıyor; bir kaseye koyduğumuz az bir suyun içerisine oturtuyoruz.

İkinci aşamada bir başka kağıt havlunun üzerine bir madeni para koyuyor, parnın etrafına keçeli kalemlerle küçük birkaç nokta ve çizgi yapıyoruz. İsterseniz tek renk kalem, isterseniz de birkaç renk kullanabilirsiniz.

Üçüncü aşamada, kalemle çizdiğimiz peçeteyi, madeni parayı kaldırmadan, huni şeklindeki, suyun içine oturttuğumuz havlunun üzerine bırakıyoruz.

Su ilk peçeteden yavaşça ilerleyerek bizim çizdiğimiz peçeteye ulaşıyor. Renkleri dağıtmaya başlıyor.

Bir süre peçeteyi alıp kurumaya bırakıyoruz. Etrafından makasla kesiyoruz. Birkaç tane peçete renklendirmişsek, içiçe geçirip kıvırıp şönil ile sap yapıyoruz. Rengarenk çiçeklerimiz hazır.
(Nehir 4 yaşında)
Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...