23 Haziran 2015 Salı

KÜTÜPHANEMİZ 65-66-67 ELMA SEVEN KEÇİ, DALGIN KOYUN, PASAKLI KAZ

Nehir'in kitaplığından yine bir kitap serisi ile karşınızdayım :-) Aynı yazara ait bu üç kitap, çizimleri, kapak tasarımları ve anlatım dili olarak birbirlerine benzeseler de aynı kahramanın hikayelerini anlatan seri kitaplar değiller aslında. Farklı kahramanları ve farklı öyküleri olan kitaplar. Ben yine de (böylesi daha kolay geldiği için sanırım), hepsini aynı yazıda kısa kısa yazmak istiyorum. (Aksi takdirde Nehir'in kitaplığını paylaşmaya devam edemeyeceğim sanırım, çünkü hala yazmadığım kitaplar var ve yenilerini de alıyoruz tabii bu arada)


ELMA SEVEN KEÇİ
Carolina Jayne CHURCH
Formül Yayınları
Elma seven keçi, diğer keçilerden farklı olarak garip yiyecekleri (pazar çamaşırları gibi) yemeyi sevmez. O ağaçlardan düşen meyveleri; kirazları, armutları, en çok da elmaları yemeyi sever. Şanslıdır ki kaldığı çiftlikte çok güzel bir meyve bahçeleri vardır. Keçi, ağaçların altına gider, meyvelerin düşmesini bekler, düşen meyveyi afiyetle yer ve yol boyunca da meyvenin çekirdeklerini yol kenarına tükürür, pufff.

Bir gece fena bir fırtına kopar. Sabah olduğunda görürler ki, fırtına tüm meyve bahçesini yoketmiştir. Hayvanların hepsi, özellikle de elma seven keçi bu duruma çok üzülürler. 

Ama mevsimler ilerledikçe doğanın onlara bir süprizi vardır; yol kenarında ağaç fidanları filizlenmeye başlar. Acaba bu fidanları oraya kim dikmiş olabilir ??
DALGIN KOYUN
Carolina Jayne CHURCH
Formül Yayınları

Dalgın koyun adı üstünde biraz dalgındır. Yapması gereken şeyleri unutur, gitmesi gereken yerleri de. Ne zaman bir iş için bir yerde olması gerekse, Dalgın Koyun başka bir yerdedir. Bu durum yüzünden arkadaşlarının da alay konusu olmuştur.

Birgün, koyunların kırkılma zamanıdır, çiftçi tüm koyunları güzelce kırkar, temizler. Ama Dalgın Koyun kırkılma gününü de unutmuştur, var gücüyle koşsa da yetişemez. Ancak uzun kalan tüyleri sayesinde tavukların yumurtadan çıkmak üzere olan civcivlerinin hayatlarını kurtarır ve tüm arkadaşlarının takdir ve sevgisini kazanır. Nasıl mı? Onu da kitapta okuyun :-))PASAKLI KAZ
Carolina Jayne CHURCH
Formül YayınlarıBu kitap, Meraklı Minik eski sayılarından birinin kitap tanıtım köşesinde yeralmış. Ben hatırlamıyordum ama Nehir kitabı görür görmez hatırladı, gitti o eski sayıyı bulup çıkardı, çok mutlu oldu.

Tüm kazların pırıl pırıl bembeyaz olduğu, galgalarının bile parladığı bir ortamda Pasaklı Kaz, çamur içindedir. Dolunay olduğu akşamlarda tilki gelip tüm kazları kovalar, ama biri hariç. Pasaklı Kaz'ı hiçbir zaman kovalamaz. Pasaklı Kaz'ın sırrı nedir acaba? Fena bir kovalamacanın olduğu bir gecenin sabahında artık kazlar Pasaklı Kaz'a sormaya karar verirler. Cevap basittir, Pasaklı Kaz, çamurlu tüyleri sayesinde karanlığa karışmakta, bu sayede Tilki onu görmemektedir. Harika fikir.. Tüm diğer kazlar da denemeye karar verir.

Yalnız bir gün kar yağışının yaklaştığını farkeden Pasaklı Kaz, arkadaşlarını uyarmak istese de başaramaz. Bu kez bembeyaz olmalıdırlar. Pasaklı Kaz yine de arkadaşlarını tilkinin gazabından kurtarmayı başarır ve artık o da gurubun bir üyesidir.  
Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...