27 Mayıs 2015 Çarşamba

KÜTÜPHANEMİZ 58-59-60 AH TONTON/ BRAVO TONTON/ TONTON OYUNU KURTARIYOR

AH TONTON/ BRAVO TONTON/ TONTON OYUNU KURTARIYOR
Carrie WESTON
Formül Yayınları

Fon Yayıncılık sitesinden birkaç ay evvel epey indirimli olarak pekçok kitap almıştım. Tonton serisi de o zaman aldıklarımdan. Yazmaya ancak fırsat bulabildim. Bu üç kitabı aynı yazı içerisinde yazmak bana daha kolay geldi.

AH TONTON

Bayan Gıdak anaokulundaki öğrencilerine sınıfa yeni bir öğrencinin geleceğini ve bu yeni öğrencinin bir ayı olduğunu söylediğinde herkes çok heyecanlanır. Herkesin kafasındaki ayı hayali başkadır, kitaplarda, oyuncaklarda ya da resimlerde gördükleri gibi sevimli bir ayı beklerken karşılarında Tonton'u gördüklerinde ise hepsi paniğe kapılır. Çünkü tonton kocaman, tüylü, korkunç bir boz ayıdır. Tonton ne kadar sevimli görünmeye ya da arkadaşlık etmeye çalışsa da, elinde olmadan hep arkadaşlarını korkutmaktadır. Akşam okul çıkışında arkadaşlarını, kendilerini korkutan kötü fareler çetesinden kurtararak gönüllerini kazanır. Arkadaşları, Tonton'un aslında ne kadar iyi, ne kadar temiz yürekli ve adı gibi tonton olduğunu o andan sonra anlarlar. 

Anaokulunda geçen, arkadaşlık üzerine bu öyküyü Nehir çok sevdi.

BRAVO TONTON

Bayan Gıdak ve sınıfı hep birlikte ormana kamp yapmaya giderler. Yol boyu tüm kamp malzemelerinin taşınmasında Tonton, Bayan Gıdak'a ve tüm arkadaşlarına çok yardımcı olur. Köstebek Patik'in suya düşen ayıcığını kurtarır. Yiyecek toplamak için ayrıldıkları sırada çadırlarını yıkıp dağıtan ve Bayan Gıdak'la kaba kaba konuşan yavru kurtlara hadlerini bildirir. 


TONTON OYUNU KURTARIYOR

Bayan Gıdak sınıfa bir yıl sonu gösterisi hazırlayacaklarını söylediğinde tüm sınıf çok heyecanlanır. Ancak Tonton öyle iridir ki onunla dans ya da müzik gösterisi hazırlamak pek mümkün değildir. Bayan Gıdak tam Tonton'a göre bir iş bulur. Tonton ve arkadaşları duvarları boyayarak dekoru hazırlarlar. Kostüm seçmeye sıra geldiğinde Tonton'un tam kendisine göre bir kostümü olur; bir süper kahraman pelerini. Gösteri saati geldiğinde davetlileri gölyanı anaokulu öğretmeni ile öğencilerinin traktörlerinin çamura saplandığını ve bu yüzden gelemeyeceklerini öğrenirler.  Tabii ki kahramanımız Tonton hem gölyanı anaokulu öğretmen ve öğrencilerini hem de oyunu kurtarır.


Biz bir de küçük etkinlik yaptık Nehir'le kitaplarımızı okuduktan sonra. Ben bir resim kağıdına Tonton çizdim. Nehir kahverengi yün ipleri küçük küçük kesip yapıştırarak Tonton'u tamamladı.
Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...