13 Mayıs 2015 Çarşamba

KİDZMONDO'YU KEŞFETTİK


Geçtiğimiz haftasonu KidzMondo'nun davetlisi olarak, Nehir, eşim ve ben sabah 10'u biraz geçerken Trump Tower alışveriş merkezindeydik. Kidz Mondo'yu zaten uzun zamandır takip ediyor, gitmek için Nehir'in biraz daha büyümesini bekliyordum. Bu ziyaretimizden de çok fazla umutlu değildim açıkçası, Nehir henüz 4 yaşında bile değil, çoğu mesleği algılayamayabilir ve sıkılabilir, çok uzun kalamayız diye düşünüyordum. Eşim ise biraz büyükçe bir aktivite/oyun alanı hayal ediyormuş. Ancak oraya gittiğimizde karşılaştığımız koskoca bir çocuk şehri eşimi de beni de hayretler içerisinde bıraktı. Bu kadar profesyonelce hazırlanmış ve bu kadar detaylı düşünülmüş bir eğitim ve eğlence merkezine ben daha önce rastlamamıştım. Nehir ise ayrıca şaşırttı bizi. Bir meslekten diğerine koştu, herbir  görevi tam konsantre bir şekilde ve büyük bir ciddiyetle tamamladı, inanılmaz eğlendi.

Akşam yaklaşık 17.30 'a kadar oradaydık ve Nehir 20'ye yakın mesleğe büründü. Nehir tam olarak neler yaptı, hangi meslekleri denedi, nasıl eğlendi tek tek anlatmadan önce KidzMondo yetkililerine bizi son derece güler yüzlü bir şekilde karşıladıkları, tüm ilgi ve alakaları için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca tüm ünitelerde çalışanlar, belli ki bir eğitim sürecinden geçmiş, bilgili ve ilgili kişilerdi.

Gelelim Nehir'in eğlence dolu gününün detaylarına. Kızım o kadar sevdi ki KidzMondo'yu, ertesi sabah uyanır uyanmaz ilk cümlesi "çocuk şehrine yine gidelim" oldu. günlerdir de dilinden düşmüyor çocuk şehri.

Uçuş biletlerimiz alıp şehre adımımızı attığımızda Nehir ilk olarak Garanti Bankası'ndan 50 kidlar çekerek işe koyuldu. Sonraki durak Acıbadem Hastaneleri oldu. Yenidoğan ünitesinde hemşire olan Nehir hanım, bebeklerin altını temizleyip, süt verdi, gazlarını çıkarıp, bakımlarını yaptı. Şunu da belirteyim; bir üniteye giren Kidizenler önce o mesleğin kıyafetlerine bürünüyor ve deneyecekleri meslekle ilgili bir sunum dinleyip, o meslekte neler yapılır öğreniyorlar. Görevlerini tamamladıklarında ise görevin zorluk derecesine göre Kidlar kazanıyorlar

İkinci durak Diş Hekimi Kliniğiydi. Fotoğrafta diş hekimi Nehir hanım hastaya ağız bakımı yaparken.

Buradan İtfaiye İstasyonu'na geçtik. Üniformasını giyen Nehir, gerekli bilgileri aldıktan sonra itfaiye aracına atlayıp, kah-ra-man-lar nidalarıyla yangını söndürmeye gitti. Binadaki yangını söndürüp görevini tamamladı.Bir sonraki durak Moda Evi'ydi. Anneler gününe özel olarak biz anneler de çocuklarla birlikte manken olup defileye çıktık. Önce moda evinde giyindik, taktık takıştırdık vee defiledeyizz.Faber Castell Yaratıcı Eller Atölyesi'nde Nehir benim için bir resim çizdi.

Karnımız acıkmaya başladığında Burger King'e gittik. Nehir 10 Kidlar ödeyerek hamburger yapım atölyesine katıldı ve kendi hazırladığı hamburgeri afiyetle yedi.

Harbiye Karakolu'nun en minik polisi oldu Nehir. Polis üniforması ve elinde telsiziyle inanılmaz tatlıydı. Polis Merkezi'nde gerekli bilgileri aldıktan sonra sahaya çıktılar; bankaya, otele gidip "bir sorun var mı" diye sordular. "Sorun olursa 155'i arayın" dediler. Merkeze durum bildirdiler. Burger King'i kontrol eden Nehir'in telsiziyle merkezi arayı "Börbooringte sorun yokmuş" demesi herkesi güldürdü:-)
MNG Kargo fahri kargo görevlisi Nehir hanımın ilk olarak fotoğrafı çekilip kimlik kartı çıkarıldı. Daha sonra teslim etmesi gereken kargolar çantasına yerleştirildi ve liste eline verildi. Nehir ilgili yerlere kargolarını imza karşılığı teslim etti. Yeri gelmişlen yazayım, bütün bu görevleri yaparken biz anne-babalar tamamen olayın dışındayız, ünitelerin içerisindelerken ancak camın ardından görebiliyor, dışarıdalarsa da ancak uzaktan izleyebiliyoruz. Tek başlarına böylesi işleri başarmak inanılmaz kendine güven aşılıyor çocuklara.

Oyunculuk Okulu'nda bando ve dans ekibine katıldı Nehir. Bando kıyafetlerini giydi, marakasları aldı, bando takımıyla beraber tüm şehri dolaştı ve en son meydandaki dans gösterisinde de çalmaya devam etti. O kadar eğlendi, o kadar mutlu oldu ki anlatamam. KidzMondo maskotlarına sarılıp durdu :-)

Atlas Jet' te pilot oldu.

Migros' ta hem müşteri hem kasiyer oldu.

Hilton Otel'de çalıştı. Masa hazırladı o minik elleriyle.
Acıbadem Hastaneleri'nin bir başka ünitesi Acil Servis'te doktor oldu Nehir. Hastayı iyileştirdi; ambulansa binip acil durumdaki hastaya ilk müdahaleyi yaptı, hastayı hastaneye götürdü.


Güzellik Salonu'nda saç yaptı, oje sürdü.
Bütün gün boyunca pekçok mesleği deneyip görevlerini yerine getirdikten ve birsürü para kazandıktan sonra sıra biraz para harcamaya geldi tabii. Ama para harcamak deyince gidip para verip ürünü emeksizce almak anlaşılmasın. Nehir almak istediği ürünlerin bizzat fabrikalarına girdi; kendisi çalıştı, üretti, paketledi ve satın alıp yedi. :-)

Ülker Dankek, Çokokrem, Çokoprens, İçim Süt ve Yupo Şeker fabrikalarında çalıştı. Şekerini yedi, kalanları da eve getirdi. Hatta Çokoprensi ertesi gün okula götürmüş ama yememiş ve kaybetmiş, babasına "olsun baba, biz yine gideriz çocuk şehrine, ben yine çokoprens yaparım" diye anlatıyormuş :-)
Benzin istasyonu, duvar ustası, boya-badana vaktimiz yetmediğinden deneyemediğimiz ünitelerdi. Astronot, yarış pisti ve birkaç ünitede de 120 cm boy sınırı olduğu için deneyemedik. Toplamda 40' a yakın ünite var sanırım Kidz Mondo'da. 

Gün sonunda Hediye dükkanında kalan Kidlar'ları ile yapboz satın aldı Nehir. 48 parça yapbozu ilk seferde başardı, bir de okula götürmüş, bir de akşam bana diyor ki "anne bu yapboz yeni ya sen bilmezsin, dur ben sana göstereyim, zaten bugün okulda maşallah hepsini yaptım ben" :-))  Birdaha ki gidişimizde de başka birşey alırsın kendine, kazandığın paralarla dedim, hayıır yine yapboz alacağım dedi, ama neden diye sordum, o da arkadaşım Nisa için dedi.:-)Tekrar söylüyorum, ben bu kadar eğitici ve eğlenceli bir çocuk etkinlik merkezi daha görmedim. Çocuğunuza meslekleri kitaplardan, resimlerden de tanıtın elbette ama birkere de olsa götürün burada bizzat yaşasın meslekleri, deneyimlesin, tanısın, öğrensin; hem de en eğlenceli şekilde. Eşim yanına notebookunu almış, biz içerideyken bir cafede oturup çalışmaktı niyeti, ancak Nehir'in mutluluğunu gördükçe ayrılamadı, her anına şahit olmak istedi. Kesinlikle tekrar gideceğimiz ve çocuğu olan tüm arkadaşlarıma tanıdıklarıma da anlatıp tavsiye edeceğim biryer. Bir de yaz kampı düzenleyeceklermiş 15 Haziran'dan itibaren. Detayları internet sayfalarında var: tıktık


Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...