15 Nisan 2015 Çarşamba

MONTESSORİ HAFTALIK PLAN/ 5. HAFTA

1- DİL GELİŞİMİ

Ö sesini tanıdık. Ö sesi ile başlayan nesneleri bulduk. Şu ana kadar öğrendiğimiz A,E, Ö,O sesleri ile harf avı oynadık. 


2- DUYUSAL GELİŞİM

Migros'un bu aralar hediye ettiği küçük çiftlik hayvanları ve nesneleri maketlerini yaparken, evdeki çiftlik oyuncaklarımızı ve Tübitak yayınlarının Çiftlikte kitabını çıkarıp mini bir çiftlik duyusalı hazırladık. Kendiliğinden gelişen bir etkinlikti ama bir akşamımızı doldurdu. Çok seviyorum böyle verimli akşamları ben..


3- MATEMATİKSEL BECERİLER

Gruplandırma, uzunluk-kısalık ölçme ve örüntü çalışmaları yaptık.


4- BİLİMSEL BECERİLER

Lav lambası deneyi yaptık. Malzemeler ve yapılışı çok kolay. Bir kavanoz ya da büyük bir cam bardağa 3/4 oranında sıvıyağ, kalan 1/4'üne de boyalı su dolduruyoruz. Sonra evimizde bulunan, son kullanma tarihi geçmiş suda eriyen sandoz ilaçları 3-4 parçaya kırıp tek tek atıyoruz kavanozun içine. Görüntü muhteşem oluyor. Çocuğunuz tekrar tekrar denemek isteyeceğinden hazırda fazla sandoz bulundurmanızı öneririm. 

5- GÜNLÜK YAŞAM BECERİLERİ

Günlük yaşam ya da pratik yaşam becerisi olarak makas çalışması yaptık bu hafta. Kağıdı çizgili yerlerinden kesip, yukarı katlayıp, yeşile boyayarak; böceklerin saklanması için çimenler yaptı Nehir. Sonra da babasıyla çimenlerin arkasında hangi hayvan var, tahmin etmece oynadılar. Nehir hayvanları tarif etmeye çalıştı; babası da tahmin etmeye. Dil gelişimi için de süper bir etkinlik bu ve şu anda aklıma geldi de çok farklı versiyonları oynanabilir. Deneyelim bunu :-)


Print edilebilir çalışmalar için link burada.


(Nehir 44 aylık)
Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...