28 Mart 2015 Cumartesi

MONTESSORİ HAFTALIK PLAN / 4. HAFTA

Haftalık planlı montessori uygulamalarına devam ediyoruz. Ne kadar haftalık plan desem de biz bunları bazen 10-15 günde tamamlıyoruz; çalışan anne olunca her zaman aynı enerji olmuyor. Sonra bazen hastalıklar oluyor, ya da bazı akşamlar sadece serbest oyun oynuyoruz. Bazen de Nehir kendisi birtakım etkinlikler istiyor; puzzle oynamak istiyor mesela, ya da müzik açıp dansetmek, kutu oyunlarıyla oynamak vs.

(Diğer haftalara sol taraftaki menüden MONTESSORI kategorisini seçerek ulaşabilirsiniz.)


1- DİL GELİŞİMİ

O sesini tanıdık bu hafta. Okul, orman, ornitorenk, oyuncak bebek, fil, top resimlerimden O sesiyle başlayanları işarerledik.2- DUYUSAL GELİŞİM
Bu hafta dinozorlar duyusal havuzu hazırladım Nehir için. Zeminde kum olarak traş köpüğü irmik karışını kullandım. Birkaç taş, dinozor figürleri, küçük ağaçlarla duyusal havuz kolayca hazır oldu. Nehir biraz oynadıktan sonra dinozorları çıkardı; babasıyla ya da benimle dinozorları konuşturup eğleniyor :-)


Karbonat ve su karıştırarak yaptığım hamurun içine küçük bir dinozor saklayarak bir dinozor yumurtası yapıp sertleşmesi için birkaç gün bekletmiştim. Yumurtaya sprey şişesiyle sirke sıkarak erittik ve içinden yavru dinozoru çıkartık. (Atölye Bambini'ye fikir için teşekkürler)

3- MATEMATİKSEL BECERİLER

Örüntü çalışması Caillou Evde Anaokulu Seti' nden. (Setten ayrıca bahsedeceğim.)
4- BİLİMSEL BECERİLER

2 deney yaptık bu hafta;

İlki, Nehir küçükken yaptığımız yağmur deneyini tekrar ettik. Yarım bardak suyun üzerine traş köpüğü sıktık; üzerine de damlalıkla mavi su damlattık. Bir süre sonra mavi yağmur damlalarının beyaz köpüklerden (bulut) süzülüp yağmalarını izledik.
İkincisi karışmayan sıvılar deneyi: Zeytinyağı, ayçiçek yağı, boyalı su ve nar ekşisini sırayla bardağa yavaş yavaş boşaltıp, nasıl karışmadan durduklarını gözlemledik.

5- GÜNLÜK YAŞAM BECERİLERİ

Nehir'in okulunda Pazartesi günleri süpriz günü. Bu hafta sıra bizdeydi. Biz de Nehir'in arkadaşları için güzel kurabiyeler yaptık birlikte. Nehir bana tek bir kalıp kurabiye bile çıkarttırmadı, hepsini kendisi yaptı. Piştikten sonra glazürle süslemelerini de yine birlikte yaptık.Bir başka akşam Nehir'in canı pasta istemiş; biz de şipşak mini bir pasta yaptık evdeki malzemelerle..

Bunlardan başka, parmak boya ile özgür boyama yaptık. Çanakkale şehitlerimizi andık, bilim çocuk dergisinin eki olan Çanakkale'de geziyorum oyununu oynadık. Magnet yüz tamamlama puzzle ile eğlendik...(Nehir 43 aylık)
Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...