16 Mart 2015 Pazartesi

MONTESSORİ HAFTALIK PLAN/ 3. HAFTA

Haftalık planlı montessori uygulamalarına devam ediyoruz. Diğer haftalara sol taraftaki menüden MONTESSORI kategorisini seçerek ulaşabilirsiniz.

Gelelim bu haftanın etkinliklerine

1- DİL GELİŞİMİ

Alfabe yapbozunun parçalarını tek tek folyaya sardım. Nehir folyoları açıp harfleri bulup yerlerine taktı. Hem ince motor aktivitesi oldu, hem de harflere aşinalık kazandı Nehir.
Haftanın harfi E sesi ve E sesi ile başlayan elma ve eşek resimleri nokta boyama yaptık. 
Bir sepete çeşitli nesneler koydum. Nehir E sesi ile başlayanları ayırdı. E-lmo, e-lma, e-kmek, e-ldiven. Çok başarılıydı. 
2- DUYUSAL GELİŞİM

Bahçe ve böcekler duyusal havuzu Nehir'le birlikte hazırladık. Nehir kürekle kaba toprak doldurdu, yapay çiçekleri ekti, taşları dizdi. Sonra da kelebek, arı, çekirge, karınca, yusufçuk, akrep, tırtıl vs böcekleri konuşturup eğlendi. 


3- MATEMATİKSEL BECERİLER

Matematik sadece tane hesabı ya da 1,2,3 rakamlar değil. Bu hafta biz matematiğin temeli olan örüntü oluşturma çalıştık, bu ayın Meraklı Minik sayısında güzel bir örüntü çalışması vardı. Ben de bazı çıktılar hazırlamıştım ama onları yapmaya fırsat olmadı, haftaya kaldı. Biraz da eskiden beri ara çıkarıp oynadığımız örüntü bloklarla oynadık. 
4- BİLİMSEL BECERİLER

Nehir'le birlikte çiçek tohumu ektik, Mart ayında ekilirse Mayıs gibi çiçeklerimiz açarmış. Umarım filizlenir tohumlarımız, Nehir çok heveslendi.

5- GÜNLÜK YAŞAM BECERİLERİ

Günlük yaşam becerisi olarak çiçek suladık bu hafta. Bir de birlikte poğaça yaptık kızımla. 
Plan dışı birşeyler de yaptık. Mesela kendi kukla tiyatromuzu ve parmak kuklalarımızı yapıp eğlendik. Haftanın sanat etkinliği olsun bu da. Sonra, bol bol kitap okuduk tabii. Bir de haftasonu tiyatroya gittik. Fotoğrafları toparladığımda ayrıca yazarım onu da..

(Nehir 43 aylık)


Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...