31 Mart 2015 Salı

KÜTÜPHANEMİZ 55- ORMANDAKİ SAAT (SİHİRLİ MATEMATİK HİKAYELERİ DİZİSİ/ ZAMAN KAVRAMI)

ORMANDAKİ SAAT
FİNAL KÜLTÜR SANAT YAYINLARI
Sihirli Matematik Hikayeleri Dizisi
Zaman Kavramı

Sihirli Matematik Hikayeleri Dizisi kitaplarından Muhteşem Bal Kabağı Evi'nden burada, Büyümek ve Küçülmek 'ten burada bahsetmiştim. Üçüncü kitap Ormandaki Saat ise çocuklara zaman kavramını eğlenceli bir hikaye ile anlatmaya çalışıyor. Ormandaki en yüksek ağaçta asılı büyük bir saat vardır ve ormandaki tüm hayvanlar bu saate göre işlerini düzenlemektedirler. Saatin çalışmasından koala kardeşler sorumludur. Ancak küçük kardeş koalanın sorumsuz davranışları yüzünden birkaç kez saat durur ve küçük koala işlerin nasıl karıştığını, zamanın herkes için ne denli önemli olduğunu tecrübe ederek öğrenir.

Tam olarak saati okumayı öğretmeyi hedeflemiyor kitap ancak zamanın önemini, akrebi yelkovanı, yelkovanın her tam tur hareketinde 1 saat geçtiğini ve akrebin bir adım hareket ettiğini; zamanın ilerleyişini hikaye içerisinde çok güzel anlatıyor. 

3 yaş ve üzeri için tavsiye edebilirim. 

Kitap sonunda saati okumaya yönelik etkinlikler de var, bunları ben biraz daha ilerde yaptırmayı düşünüyorum Nehir'e. Bir de kesip birleştirerek yapabileceğimiz bir saat modeli var, biz bu saati yaptık, bir de evadan saat yaptık ve kitabı okurken saatlerimizi de yanımıza alıp, kitapta saat kaçsa aynı saate ayarlamaya çalıştık. Nehir çok mutlu oldu.


Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...