14 Ocak 2015 Çarşamba

KÜÇÜK KARA BALIK

KÜÇÜK KARA BALIK
Yazan: Samed Behrengi
Çeviren: İlknur Özdemir
Oyunlaştıran: Günay Ertekin
Yöneten:Özer Tunca

Yaş Grubu: 3-11 Yaş

Annesiyle ufak bir derede yaşayan Küçük Kara Balık, büyük denizlere gitmek ve sonsuz sularda yüzmek istemektedir. Arkadaşı salyangozun ona cesaret vermesiyle birlikte tüm derelerin ve ırmakların birleştiği büyük sulara doğru yola koyulur. Ancak her köşebaşında onu ve onun gibi balıkları bekleyen tehlikelerle savaşmak zorundadır Küçük Kara Balık… Öğrenir ki zorlukların üstesinden gelmek, cesaretle ve o zorluklarla yüzleşmekle mümkündür.Devlet tiyatrolarının sergilediği Küçük Kara Balık'ı, Üsküdar Stüdyo Sahne'de izledik. Nehir' le yaklaşık 2 senedir tiyatro oyunlarına gideriz. Ama Küçük Kara Balık izlediklerimiz içinde en en en güzeliydi. Konusu, müzikler, oyunculuklar, sahne dekor kullanımı hepsi muhteşemdi. Gölge oyunu, kukla gösterisi, meddahlık.. Hepsi vardı oyunun içinde. Çocukların dikkatini her an canlı tutacak kadar hareketli, bir o kadar duygusal bir oyundu bana göre. Sadece çocuklar için değil, yetişkinler için bile çok güzeldi. Kendimize sınırlar çizmememiz, bize öğretilenle yetinmememiz, düşünmemiz, araştırmamız, cesur olmamız, ufkumuzu geniş tutmamız üzerine dersler alabileceğimiz bir oyundu. Eşim bizi dışarıda bekleyecekti ama son anda girmeye karar verdi ve iyi ki girip izledim dedi oyun bitiminde. Nehir'den 5 ay küçük yiğenimi de götürmüştük, kızların ikisi de gözlerini bile kırpmadan izlediler. Oyunun son 2-3 dakikasında Nehir gidelim artık diye biraz mızırdandı ama o sırada oyun bitti zaten. 

Yiğenim Azra' nın ilk tiyatro deneyimiydi. Eve geldikten sonra bile kaç kez "tiyatro çok eğlenceliydi Feza hala" dedi. Oyundan çıkarken Nehir'in yorumu ise çok komikti: "haftaya da başka balığı izlemeye gelelim, anne"  :-))

Tiyatro sahnelerinin hemen hemen hepsi bizim evimize uzak. Epey yol gidiyoruz bir oyun izlemek için. Böyle olmasa bu oyunu Nehir'le tekrar izlemek isterdim. Kitabı da alacağım Nehir'e en kısa sürede. Eminim bayılacaktır. 

Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...