5 Ocak 2015 Pazartesi

3 YAŞ+ OYUNLAR

Bu aralar Nehir'le oynadığımız kutu ve kart oyunları :

1- BİL BAKALIM KİM

Meşhur Bil Bakalım Kim oyununun bir başka versiyonunu Mothercare'de bulup aldım. Mantık aynı. 2 oyuncudan herbiri kendisine bir kişi kartı seçiyor. Sonra sırayla birbirinize çeşitli sorular sorarak (bıyığı var mı, saçları sarı mı... vb) karşınızdakinin kimi seçtiğini tahmin etmeye çalışıyorsunuz. İlk bulan kazanıyor. Oldukça eğlenceli.
2- HAREKET KARTLARI

Hareket kartlarını bu blogtan indirip çıktı aldım. Çıktıları kartona yapıştırıp kestim ve sonra eşimle birlikte daha sağlam olması için üzerlerini şeffaf koli bandı ile kapladık. Oldukça dayanıklı kartlarımız oldu. Genelde iki kişi olarak oynuyoruz; sırayla birer kart seçip kartta söylenen hareketi (parmaklarını şıklat, maymun taklidi yap, yukarı fırla, öne eğil... vb) yapmaya çalışıyoruz.
3- ÇILGIN KURBAĞALAR

Bu oyunu da yine Mothercare'den aldım. Bu da tonton hippolar'a benziyor. 4 kişiye kadar oynanabiliyor. Ortaya misketleri döküp başlıyorsunuz kurbağaların kuyruğuna hızla basmaya. En çok misketi toplayan kazanır. Hem motor aktivitesi, hem de oyun sonunda misketleri saymak gerektiğinden basit matematik aktivitesi oluyor; eğlencesi de cabası.
4- PUZZLE

Nehir bu aralar puzzle çözmeyi çok seviyor. 24 parçaları artık saniyeler içinde tamamlıyor. 42 parçayı da tıkıt tıkır çözmeye başladı ve en son 50 parçaya kadar geldik. 50 parçalık Nemo puzzle' ımızı da ufak anne/baba yardımıyla hallediyor şimdilik.. Çoğu akşamlarımızı kurtardığından Nehir'e daha çok çeşit puzzle almayı planlıyorum bu aralar.

(Nehir 41 aylık)

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...