30 Aralık 2014 Salı

YUKA KİDS ZEKA GELİŞTİRME SETİ 4-5 YAŞ

ZEKA GELİŞTİRME SETİ 4-5 YAŞ
YUKA KİDS
Çetin ÖZBEY

Nehir'le birlikte daha önce burada bahsettiğim Yapa Q seti tamamladık. Aslında çoğunu geçen kış yapmıştık, yaz gelince bu tarz kitap çalışmalarına ara vermiştik. Son kalan bir iki kitabı da bu kışın başında bitirdik. Yalnız sonlara doğru set içeriği biraz basit gelmeye başladı ve Nehir de sıkılmaya başladı. Ben yeni bir set arayışındayken bir takipçim Yuka Kids Zeka Geliştirme Seti'ni önerdi. İçeriğini biraz inceledim ve tam Nehir'e göre bir set olduğuna karar verdim. Çizgi çalışmaları, parça bütün ilişkisi, eşleştirme, renk algısı, boyut algısı, dikkat ve konsantrasyonu geliştirmeye yönelik pek çok egzersiz içeriyor kitaplar. Set 4-5 yaş grubuna yönelik hazırlanmış ancak Nehir zorlanmadan yapıyor alıştırmaları. Tabii ki kitabı ve kalemi eline alıp tamamen kendi başına çözmüyor. Gerçi artık eşleştirme, farklısını bulma, eksik olanı bulma gibi sayfaları benim hiçbir açıklama yapmama gerek kalmadan kendisi tamamlıyor. Ancak örneğin örüntü oluşturmayla ilgili egzersizde ben yüksek sesle başlıyorum; "önü dönük çocuk, arkası dönük çocuk, önü dönük çocuk, arkası dönük çocuk, önü dönük çocuk..." boşluğa geldiğimde duruyorum, "şimdi ne gelecek Nehir" diyorum; "arkası dönük çocuk" diyor. 

Seti hazırlayan Çetin Özbey; eğitim fakültesini bitirmiş, psikoloji ve eğitim alanlarında iki yüksek lisans tamamlamış, doktorasını yine psikoloji alanında yapmış çok değerli bir eğitimci.   

Setin tanıtım bülteni şu şekilde:

Her çocuğun zeka gelişimi bir diğerinden farklıdır; ancak çocuklar yüksek bir zeka potansiyeliyle dünyaya gelirler. Bu potansiyel gelişmeye ve değişmeye uygundur. Bu bağlamda çocukluk dönemi oldukça önemlidir ve çocuğun var olan zeka potansiyelinin ortaya çıkarılması için kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Eğer çocuğun zeka potansiyeli ortaya çıkarılmazsa zamanla körelir.

Zihinsel gelişimdeki bazı sorunlara bağlı olarak görülen dikkat ve öğrenme sorunları, okul öncesi dönemde fark edilip müdahale edildiğinde ciddi düzeyde iyileşmeler görülmektedir. Bu dönemde özellikle zeka gelişimini destekleyici çalışmalar büyük önem taşır. Bu sebeple çocukluk döneminde çocuğun zeka gelişimi tesadüflere bırakılmamalı ve çocuk kaderine terk edilmemelidir.


Her ne kadar çoklu zeka kuramıyla birlikte, IQ'nun zihinsel bütünlüğü ifade etmediği ileri sürülse de eğitim sistemindeki değerlendirme ölçütleri bu doğrultuda değildir. Elbette ki, tüm zeka alanlarını destekleyici çalışmalar yapılmalıdır. Çocuğun gelişimi bir bütün olarak desteklenmelidir; ancak IQ'yü geliştirici çalışmalara daha çok ağırlık verilmelidir. Zaten yüksek bir IQ'ye sahip olan çocukların diğer alanlardaki başarısı da yüksek olur. Bu set genel olarak IQ'yü geliştirici egzersizlerden oluşmaktadır. Ancak diğer zeka alanlarını destekleyici etkinlikleri de içermektedi 


Biz 5 kitaplık setin ilkini tamamladık. Sizlere fikir vermesi açısından ilk kitaptan örnek bazı sayfalar paylaşmak istiyorum.Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...