11 Aralık 2014 Perşembe

OOBLECK- DEĞİŞİK BİR DUYUSAL DENEYİM

Facebook ve instagramdaki çocuk gelişim sayfaları sağolsun, zaman zaman görüp ilgimi çeken etkinlikler oluyor ve deniyoruz Nehir'le. Obbleck'i de bu sayfalardan birinde gördüm ve biraz araştırdım, çok ilgimi çekti. 

Oobleck yani Newtonyan olmayan akışkanlar (Non-newtonian fluids) deneyini hazırlaması çok basit. 3 çay bardağı mısır nişastası ve 1 çay bardağı suyu karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz karışım sıvı ancak katı gibi davranıyor. Basınç uygulandığında yani elinizle sıktığınızda ya da vurduğunuzda ya da üzerine ağır birşey bıraktığınızda sert fakat rahat bıraktığınızda sıvılaşıp akıyor. 

Böyle anlatınca karışık ve bu yaş grubu için gereksiz gelebilir ancak biz bu deneyi tabii ki fen öğrenmek için değil sadece duyusal bir deneyim ve eğlencesi için yaptık. Hem Nehir hem ben çok eğlendik diyebilirim. Hamuru elimizle alıp sıkıp top yapıyoruz ama bıraktığımız anda parmaklarımızın arasından kayıp gidiyor.

Nehir'le basit deneyler hazırlamayı, gözlem yapmayı seviyorum. Yağmur deneyi, karabiber ile mikrop deneyi, kabartma tozu-sirke deneyi, çim adam çimlendirme yapmıştık daha önce. Sırada patates çimlendirme olacak:-)

(Nehir 40 aylık)

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...