27 Kasım 2014 Perşembe

KÜTÜPHANEMİZ 42- NOKTA

NOKTA
Peter H. REYNOLDS
ALTIN KİTAPLAR YAYINEVİ

Ben bu kitaba bayıldım. Kitabımızın kahramanı Vashti tüm bir resim dersi boyunca kağıdına tek bir karalama bile yapmaz. Öğretmeni sorduğunda "ben resim çizemem" diye yanıt verir. Öğretmeni ondan bir nokta yapmasını, ardından da yaptığı bu nokta resmini imzalamasını ister. Ertesi hafta derse geldiğinde Vashti'yi bir süpriz beklemektedir. Çizdiği nokta, çerçevelenmiş ve öğretmen masasının tam arkasına asılmıştır. Bundan daha iyi bir nokta yapabilirim diye işe koyulan Vashti, çizdikte çizer ve çizdiği farklı nokta resimlerinden oluşan bir sergi açacak kadar ilerler. Bazen içlerindeki yetenekleri keşfetmeleri için çocukları teşvik etmek bu kadar önemli olabilmektedir işte. Ve anlayışlı, hoşgörülü bir öğretmen (ya da ebeveyn) bir çocuğun hayatının gidişatını olumlu ya da olumsuz bu kadar etkileyebilmektedir işte. 

Çocuğunuza sanat, yaratıcılık, cesaret, kendini keşfetmek üzerine bir hikaye okumak isterseniz bu kitap muhakkak kütüphanenizde olsun bence. 

Yazarın hayat öyküsü de ilginç: kardeşiyle birlikte yedi yaşında çizgi roman hazırlayıp, babalarının fotokopi dükkanında çoğaltıp yayınlamaya başlamışlar. Ortaokul yıllarında ünlü dergiler için illustrasyon hazırlıyormuş. Onun da bu yeteneğini açığa çıkaran, kitabını ithaf ettiği matematik öğretmenidir belki, kimbilir. 

Kitabı eşim birkaç hafta önceki kitap fuarından aldı. Yayınevi çok yakında çocuklar için büyük bir Nokta etkinliği düzenleneceğini söylemiş, takipteyim ama henüz birşey çıkmadı. Eğer sizlerin kulağına gelirse bana haber verirseniz çok sevinirim. 


Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...