20 Ağustos 2014 Çarşamba

MERAKLI MİNİK AĞUSTOS/2014- YAVRU KIRLANGIÇLAR

Meraklı minik Ağustos sayısı Yavru Kırlangıçlar. İçerik daha çok hayvanlar ve yavruları şeklinde hazırlanmış. Yine bir dolu şey öğrendik bu sayıdan.
1- EŞLEŞTİRME

İlk olarak hayvanlar ve yavruları eşleştirme kartları ile başladık. 2- ÇİFTLİKTEKİ YAVRULAR MASA OYUNU

Çiftlikteki yavrular masa oyununu Nehir, babası ve ben üçümüz oynadık. Zarı ve piyonları Nehir'le birlikte hazırlayıp oyuna başladık. Birkaç oyundan sonra Nehir olayı çözdü. Zarın üzerindeki noktaları sayarak kaç geldiğini anlamaya, piyonunu o sayı kadar hareket ettirmeye başladı. Yavru hayvan kartlarını topladı. Oyunun mantığında tüm yavru hayvan kartlarını önce tamamlayan kazanıyor. Nehir'e "sende hangi kart eksik" diye sorduğumda kartlarına bakıp eksik olanı söyleyebilmesi çok hoşuma gitti. Cidden büyüdü bu kız. 
3- İKİ RESİM ARASINDAKİ FARKLAR

Nehir iki resim arasındaki farkları bulup gösterdi. Hatta iki resimdeki farkliliklari çizgi ile de birleştirdi :-)

4- GÖLGE EŞLEŞTİRME

Hayvan resimlerinin gölgelerini bulup eşleştirdi Nehir.


5- ORMANDAKİ YUVALAR

Nehirle sohbet ederek, ormanda yuva yapmış hayvanları bulduk. 6- ÇIKARTMALARLA EŞLEŞTİRME SAYFASI

Dergi ekinde yavru hayvan çıkartmaları vardı. Her yavrudan iki tane olduğunu görünce bir eşleştirme oyunu hazırlamak geldi aklıma. Bir kartona karşılıklı iki sıra noktalar yaptım. Nehir'den çıkartmaları bu noktalara denk gelecek şekilde yapıştırmasını istedim. Diğer çiftleri de rastgele karşı sıraya yapıştırdık. Sonra Nehir kalemle aynı olanları birleştirdi. Bir taşla birkaç kuş vurmuş olduk. 


 (Nehir 36 aylık)
Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...