21 Ağustos 2014 Perşembe

KÜTÜPHANEMİZ 31- MUHTEŞEM BALKABAĞI EVİ (SİHİRLİ MATEMATİK HİKAYELERİ DİZİSİ / SAYILAR)

MUHTEŞEM BALKABAĞI EVİ
FİNAL KÜLTÜR SANAT YAYINLARI
Sihirli Matematik Hikayeleri Dizisi
SayılarBu kitabı tatilde küçük bir kitapçıda tesadüfen görüp aldım. Nehir'le tam da sayma alıştırmaları yaptığımız günlerde bu kitabın karşıma çıkması harika oldu. Kitap güzel bir hikayenin içinde nesneleri tek tek saydırıyor bize ve kitap sonunda da birkaç sayma etkinliği yeralıyor. 

Öyküde, küçük karınca Simi kendisini yağmurlardan koruyacak bir ev ararken, büyük bir balkabağı bulur ve orada yaşamaya karar verir. Cırcır böceği Lele de aynı nedenle kabağın bir başka bölümüne evini taşır. Hergün dışarı çıkıp evlerine yiyecek taşırlar. Bazen 1 tane bisküvi, bazen 2 tane çekirdek... Böylece bahsi geçen yiyecekleri tek tek sayıyoruz. Birgün dere kenarında karşılaşırlar Simi ve Lele. Arkadaş olurlar. Simi Lele'ye 9 tane çiçekten bir kolye yapar. Birlikte 10 tane taşı dere kenarına taşıyıp bir havuz yaparlar... Hikaye bu şekilde devam ediyor ve Simi ve Lele'nin aynı balkabağında yaşadıklarını keşfetmeleri ile son buluyor. 

Nehir kitabı tatil boyunca elinden düşürmedi, ilk günden Nehir'in favorileri arasına yerleşti kitap. Eve dönünce kitap sonundaki sayı etkinliklerini de yaptık.  İlk etkinlikte nesneleri sayıp karşısına kaç adet olduklarını rakamla yazmamız isteniyordu. Nehir rakam yazamayacağı için ben sayı çıkartmaları aldım ve ilgili yere ilgili sayı çıkartmasını yapıştırdık. Bir başka etkinlikte bir tarafta verilen karışık sayılarla karşı taraftaki nesneleri sayıp eşleştirmemiz ve çizgi ile birleştirmemiz isteniyordu. Bunu da yaptık ama fotoğraflamayı unutmuşum. Serinin diğer kitapları da gönül rahatlığıyla edinilebilir bence. Ben de buldukça alacağım

(Nehir 36 aylık)

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...