2 Mayıs 2014 Cuma

KÜTÜPHANEMİZ 28- MAĞARA BEBEĞİ

MAĞARA BEBEĞİ
POPCORE YAYINLARI
Julia Donaldson & Emily Gravett

Julia Donaldson'un kitaplarını seviyoruz. Özellikle Minik Balık favorimiz. Mağara Bebeği'de yine Minik Balık gibi Süper Kurti gibi farklı bir hikayesi olan, şiirsel bir dille yazılmış, espirili bir kitap. 

Mağara bebeği bir mağarada anne ve babasıyla birlikte yaşamaktadır. Babası sürekli avlanmakta, annesi duvarlara resimler yapmaktadır. Canı çok sıkılan mağara bebeği, bir gün annesinin boyalarını eline geçirir ve mağara duvarlarındaki resimleri gönlünden geçtiği gibi boyar, karalar. Mağara annesi çok kızar "yok bidaha çizmek" der, mağara babası parmağını sallar " bir daha böyle yaparsan, mamut atar seni koca kahverengi ayıya" der.  Mağara bebeği için o gece zor geçer, huzursuzdur, korkuyordur. Mağarada beliriveren bir mamut bebeği sırtlayıp götürür. Yol boyu çok korkan, duyduğu her seste, her çıtırtıda irkilen, koca kahverengi ayıya atılmaya götürüldüğünü zanneden mağara bebeğinin korkuları yersizdir; mamut onu kendi mağarasına götürmektedir ve orada duvarları istediği gibi, özgürce boyamasına izin verir. Mamut ailesiyle birlikte çok eğlenceli bir gece geçirir bebek. 

Kitabı sevdik, evde bazen mağara bebeğicilik bile oynuyoruz :-) Ben mamut Nehir bebek oluyor; onu yazı tahtasına kadar taşıyıp boyalar veriyorum, o da resimler çiziyor tahtasına. 

Kitaptan bir de şöyle eğlenceli bir çıkarım yapıyorum ben; "çocuğunuzun sanat aşkını baskılarsanız mağara adamından farkınız kalmaz."  :-))Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...