18 Nisan 2014 Cuma

KÜTÜPHANEMİZ 26- PEMBE AYICIĞIN DÜŞÜ

PEMBE AYICIĞIN DÜŞÜ
REDHOUSE KIDZ YAYINLARI
Roberro Aliaga & Helga Bansch

Kütüphanemizde bloğa yazılmayı bekleyen kitaplar birikti, ben fırsat buldukça yazmaya çalışsamda itiraf edeyim yetişmek zor oluyor. Nisan ayını kitap yorumlarına ayırdım büyük ölçüde, yazılacaklar iyice birikip bir noktada kopmasın diye.

Gelelim kitabımıza; kütüphanemizin benim çok sevdiğim bir parçası, tabi Nehir'in de. Pembe Ayıcığın Düşü. Minik pembe ayıcık ağlamaktadır, çünkü düşünü kaybetmiştir. Sırayla zürafa, at ve kurbağa düşünü bulmasına yardımcı olmak isterler. Zürafa gökyüzünü arar tarar ve ayıcığın uzun boynunu sıcak tutması için bir atkı bulup getirir, ama hayır, ayıcığın düşü bu değildir. At tüm yeryüzünü arar, ayıcığın toynakları için bir çift nal getirir, bu da ayıcığı mutlu etmez. Kurbağa nehrin dibini arar tarar ve ayıcığın patlak gözlerini güneşten koruyacak bir güneş gözlüğü bulup çıkarır, ama ayıcık ağlamayı sürdürür. Bilge baykuş sayesinde hatalarını anlarlar. Herbiri ayıcığı anlayıp dinlemek yerine kendi düşlerinin peşine düşmüşlerdir. Ayıcığın ne uzun bir boynu, ne nal takmayı gerektirecek toynakları ne de güneşten koruması gereken patlak gözleri vardır. Baykuş ayıcığa düşünün ne olduğunu sorar ve düşünü bulmasına yardımcı olur. 

Öykü çok güzel; yardımlaşmayı, empati kurmayı, karşımızdakini dinlemeyi öğrenmeyi oldukça yalın bir dille anlatıyor bize. Çocuklara belli bir öğüdü dikte etmeyen, ders verir tarzda bir dil kullanmayan ve illa bir mesaj vermek uğruna işin eğlencesini kaçırmayan bu tarz kitapları seviyorum..

Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...