15 Nisan 2014 Salı

KÜTÜPHANEMİZ 25- LİMON AĞACININ ŞARKISI

LİMON AĞACININ ŞARKISI
REDHOUSE KIDZ YAYINLARI
Arslan Sayman & Deniz Üçbaşaran

Tam da ilkbaharı yaşadığımız şu günlerde çocuklarınıza okuyabileceğiniz harika bir kitap. Konusu kısaca şöyle; küçük bir kanarya bir limon ağacınıın dalına konar ve bir şarkı söylemeye başlar, bu limon ağacının şarkısıdır. Ağaç, kanaryadan kendi şarkısını öğrenmek ister ve kanarya başlar limon ağacınıın küçük bir fidan olarak bu bahçeye ekildiği zamandan başlayarak, büyüyüp meyve verdiği zamana kadar olan öyküsünü anlatan şarkıyı ona öğretmeye. 

Küçük fidan limon ağacı çok meraklıdır, ne zaman büyüyeceğini, ne zaman çiçek açacağını, meyvesinin ne renk olacağını merak eder; aydedeye, kedi sarmana, güneşe sorar durur. Günün birinde ilk çiçeğini açmasıyla bahçe şenlenir, mahallenin çocukları başına toplanır. Kanarya ilk o zaman, ağacın mis kokusunu uzaklardan duyup gelip dalına konar.

Meraklı ağacımız meyvelerini verdikten sonra, kanarya diğer küçük limonlara kendi şarkılarını öğretmek üzere uçup gider..

Kitap şiir dilinde yazılmış; okuması dinlemesi o kadar zevkli ki. Hatta bizim minikleri ilk kez şiirle tanıştırmak için harika bir başlangıç olabilir. Sadece bununla da kalmıyor; bir bitkinin, ağacın toprağa ekildiği andan itibaren hangi evrelerden geçerek büyüdüğünü, doğanın ilkbahar mevsimindeki uyanışını, renkleri öğretiyor. Minik limon ağacı empati de yapıyor, meyve verdiği dönemde mutluluğunu paylaşmak üzere yanına çağırdığı çocuklara büyümenin ne denli zor olduğundan dem vuruyor, sizler de bilirsiniz bu duyguyu diyor.  Ama biraz sabretmeyle, güzel beslenmeyle ve biraz da sevgi görünce kolayca büyüyüveriyorsunuz diyor. Çocuklarla kurduğu empatinin benzerini diğer minik limonlarla da kurmasını istiyor kanarya ondan- uçup giderken; şimdi gidip onlara da kendi şarkılarını öğretmeliyim diyor, onları en iyi sen anlarsın diyor.

Kitabı alalı epey olmuştu ama Nehir dönem dönem bazı kitaplarına takılıp tekrar tekrar okuttuğundan bu kitaba sıra gelmemişti. Birkaç akşamdır keşfettik kitabımızı ve her akşam birkaç kez okuyoruz, çok sevdik..Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...