7 Nisan 2014 Pazartesi

KÜTÜPHANEMİZ 24- KELEBEKLERİN YOLCULUĞU

KELEBEKLERİN YOLCULUĞU
REDHOUSE KIDZ YAYINLARI
Paula Carbonell & Chené

Kelebeklerin yolculuğu sevimli hikayesiyle, sade çizimleriyle, yer yer şiirsel anlatımıyla, içerdiği çeşit çeşit hayvancıkla son günlerde gönlümüze taht kurdu. Nehir'in ezberlediği kitaplardan biri oldu. Hatta o kadar ki, akşam uyku öncesi ben bazen çabuk bitsin diye bazı yerleri özet geçmeye kalkıştığımda (itiraf ediyorum), Nehir "şunu söylemedin" anne diye beni uyarıyor.
Bütün Gün Esneyen Prenses ya da Koş Balkabağım Koş' da olduğu gibi tekrarlı cümleler akıcılığı ve kitabın cazibesini artırıyor bana göre..

Hikayemizin baş kahramanı tırtıl, portakal ağacından limon ağacına kadar aslında sadece beş metre olan ama kendi cüssesine göre dünyanın yolu sayılan yolculuğuna başlar. Yol boyunca başka başka böceklerle karşılaşır ve hiçbirinin "beni de götürür müsün" ricasına karşı koyamayıp hepsini sırtlanır. Hep birlikte limon ağacına ulaşırlar ve tırtıl kendisini kelebeğe dönüştürecek yuvasını yapmak için uygun bir yaprak aramaya koyulur. Bu sırada türlü tehlikelerle karşılaşır; örümcek ağına yakalanır, bir kuş kendisini yemeye çalışır, karınca sürüsü yaprağını yuvalarına taşımaya kalkışır vs. Ama her tehlikede, limon ağacına kadar taşıdığı arkadaşlarından biri ona yardım edip kurtarır. Sonunda yuvasını yapan tırtıl, bir süre sonra yuvasından güzel bir kelebek olarak çıkar. Ağaca ilk ulaştığında tanıştığı dişi tırtıl da güzel bir kelebeğe dönüşmüştür, birlikte günler ve geceler boyu dans ederler.

Mutlu sonla biten hikayemiz bize, yardımlaşmanın arkadaşlığın güzelliğini anlatıyor. Ayrıca acımasız ama gerçek olan hayvanlar alemindeki besin zinciri hakkında da fikir sahibi oluyoruz çaktırmadan. 

Bu da Bütün Gün Esneyen Prenses ve Koş Balkabağım Koş gibi sonradan değerlenen kitaplardan oldu Nehir için; ilk eline aldığında pek ilgisini çekmeyen ama okudukça bir tutkuya dönüşen...Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...