18 Şubat 2014 Salı

KÜTÜPHANEMİZ 20- DEVEKUŞU DUDU

DEVEKUŞU DUDU
REDHOUSE KIDZ YAYINLARI
YAZAN: RACHEL CHAUNDLER
RESİMLEYEN: BERNARDO CARVALHO

Redhouse Kidz yayınlarının bir başka güzel öykü kitabı Devekuşu Dudu. Dudu; güzel kuyruğu ile her daim gösteriş yapmaya düşkün, hatta gece uyurken bile kuyruğundaki tüylerin bozulmasına kıyamayan, sırf bu yüzden kuyruğu dik, başı kuma gömülü uyuyan bir yavru devekuşu. Annesi Dudu'nun bu hallerine üzülüp onu uyarsa da Dudu 'ya söz geçiremiyor, diğer devekuşları gibi kıvrılıp uyuması konusunda. Bir sabah Dudu başının kumun içinde sıkışıp kaldığını farkediyor; ne kadar çırpınsa, uğraşsa da başını kumdan çıkarmayı başaramıyor; diğer yavru devekuşlarının alay konusu oluyor, hem utanıp sıkılıyor hem de korku dolu anlar yaşıyor. Neyse ki, çok geçmeden anne deve kuşu ve sonra sırasıyla baba devekuşu, dostları antilop ve zebra koşuyorlar Dudu'nun yardımına. Çok sevdiği kuyruk tüylerinden olsa da, yeniden gün ışığını görüyor Dudu.

Öyküyü çok sevdik, resimleri de. Tek küçük eleştirim şu olabilir; Dudu bazı resimlerde minicik bazılarında kocaman çizilmiş, kim anne devekuşu, kim baba hatta kim Dudu karışıyor bazen. Hatta Nehir'le anlaşmazlığa düşüyoruz zaman zaman sırf bu yüzden. Ben bi resme anne deve kuşu derken; Nehir "hayır o baba devekuşu" diye itiraz ediyor :-)

Kibrin ne kadar yersiz bir duygu olduğunu ve zaman zaman gülünç duruma düşmemize sebep olabileceğini, siz de çocuklarınıza böyle sevimli bir öykü ile anlatmak istersiniz belki...
Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...