28 Şubat 2014 Cuma

KÜTÜPHANEMİZ 21- BÜTÜN GÜN ESNEYEN PRENSES

BÜTÜN GÜN ESNEYEN PRENSES
REDHOUSE KIDZ YAYINLARI
Yazan: Carmen Gil
Resimleyen: Elena Odriozola

Nehir'in kitaplığının değerli parçalarından birini daha tanıtmak istiyorum bugün. Bütün Gün Esneyen Prenses, adından anlaşılacağı üzere esnemesi bir türlü geçmeyen küçük bir prensesin öyküsü. Esnemek bulaşıcı olduğundan prensesle birlikte bütün saray esniyor; kral, kraliçe, bakanlar, hatta bahçıvanın kedisi ile köpeği bile. 

Kızının durumuna çok üzülen kral, kızının esnemesinin kesilmesi için günlerce çareler düşünüyor; aç olma ihtimaline karşı dünyanın heryerinden çeşit çeşit yemekler getirtiyor, ama nafile. Uykusu mu var acaba diye düşünerek kuş tüyü yataklar hazırlatıyor kızına; canının sıkılıyor olma ihtimaline karşı herkesi güldüren komik bir fil getirtiyor; ilaçlar, şifacılar, aklına gelen, çare olabilecek herşeyi deniyor kral ama kızının esnemesi kesilmiyor. Bütün saray halkı da prensesle beraber esnemeye devam ediyor.

Ta ki, prenses sarayda yaşayan uşaklardan birinin oğlu ile komik bir karşılaşma ile tanışıp arkadaş oluncaya ve daha önce prensesin oynaması yasaklanan tüm oyunları arkadaşıyla birlikte oynamaya başlayıncaya kadar. İşte o andan itibaren prensesin esnemesi kesiliyor, tabii bütün saray halkınında. 

Daha önce bahsettiğim Koş Balkabağım Koş kitabındaki gibi tekerleme benzeri tekrarlar ve kitabın akıcı dili okumayı ve dinlemeyi kolaylaştırıyor. 

Gerçek arkadaşlığın ve sevginin olmadığı bir yerde ne kuş tüyü yatakların ne de dünyanın en güzel yiyeceklerinin işe yaramayacağını anllatan harika bir masal..

Herbiri sanat eseri olabilecek çizimler. Zaten kitap İspanya Kültür Bakanlığı tarafından en iyi resimli çocuk kitabı dalında ikincilik ödülü almış.

Nehir'le bu kitabı sadece okumakla kalmıyor, canlandırıyoruz da zaman zaman. Nehir, bütün gün esneyen prenses oluyor, ben kral, babamiz da uşağın oğlu. Epey gülüp eğleniyoruz, dramamızı sahnelerken. Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...