6 Ocak 2014 Pazartesi

BONCUK

BONCUK
Yazan: GÜNEŞ HAN
Yöneten: SİBEL TOPALOĞLU
Dramaturgi: HATİCE YURTDURU
Sahne Tasarımı: SEBAHAT ÇOLAKOĞLU
Işık Tasarımı: ZAFER ÇITAK
Kostüm Tasarımı: SEBAHAT ÇOLAKOĞLU
Efekt: ERSİN AŞAR
Yönetmen Yardımcısı: ÖZGÜR EFE ÖZYEŞİLPINAR
Süre: 45 DAKİKA / TEK PERDE
Oyun Yaşgurubu: 2 - 5 YAŞ GRUBU
OYUNCULAR           : DENİZ YEŞİL MAVİ, İBRAHİM ULUTAŞ

KONUSU
Boncuk bir ev köpeğidir, sahibiyle birlikte yaşamaktadır. Sabahları sahibinin gazetesini vermek ve eski gazeteleri bahçeye çıkarmak onun görevidir. Boncuğun hiç arkadaşı yoktur. Sahibi onun yabancılarla konuşmasını istememektedir. Boncuğun oturduğu mahalleye bir sokak kedisi taşınır. Yeni taşındığı için onun da arkadaşı yoktur. Boncuk ile arkadaş olmak ister, birlikte oyun oynamayı teklif eder. Boncuk sahibinden izin alır ve birlikte oyun oynarlar. İkisinin farklı hayatlarına rağmen birbirleriyle arkadaş olmuşlardır, çok mutlu olurlar.


Şehir tiyatrolarının 2-5 yaş grubu çocuklar için sergilenen Boncuk isimli oyununu Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesi'nde izledik. Nehir böylece ikinci kez tiyatroya gitmiş oldu. Bu kez kuzeni Mustafa Sarp'la beraber izlediler oyunu. İki bıcırık da oyun öncesi hayli heyecanlıydılar. Daha yolda "ne kadar kaldı, gelmedik mi" soruları, tiyatro binasına vardığımızda "hadi artık tiyatro başlasın, hadi içeri girelim" tutturmaları sıralandı.

Oyunun çocuklarla karşılıklı diyalog içinde geçmesinin, miniklerin ilgisini 45 dakika boyunca canlı tutma konusunda epey katkısı olduğunu düşünüyorum. Nehir'in ve Mustafa Sarp'ın minik ev köpeği Boncuk'un ve sokak kedisi Pamuk'un kendilerine yönelttikleri sorulara coşkuyla yanıt verişlerini izlemek harikaydı. Boncuk'un koltukların arasında dolaşarak, şarkı söyleyip dans ettiği anlar ve tüm çocuklara gazete dağıtılıp bizim minik afacanların bu gazeteleri Boncuk ve Pamuk'un yönlendirmeleriyle dürbün, düdük yaptıkları anlar en eğlendikleri kısımlardı.

Tiyatro çıkışında da çocukları bir süpriz bekliyordu: Boncuk ve Pamuk'un boyama sayfaları dağıtıldı ve masalarda boyalar hazır bekliyordu. Minikler boyama yaparken kakaolu sütler dağıtıldı. Hatta yeni yıl şarkısı eşliğinde pasta bile geldi. Biz pasta yemeye kalamadık gerçi ama başından sonuna kadar çok eğlenceli bir deneyim oldu çocuklar için.


Tiyatro öncesi sabırsız bekleyiş...

Oyun başlamak üzere...

Ev köpeği Boncuk...


Sokak kedisi Pamuk...

Minik parmaklar iş başında...

Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...