11 Kasım 2013 Pazartesi

NEHİR'İN İLK TİYATRO DENEYİMİ
Güneşe Yolculuk

Dünya giderek kirlenmektedir. Güneş bu kirlenmeye daha fazla dayanamaz, Dünya ya ve bu kirliliğe sebep olan tüm insanoğluna küser ve ışıklarını göndermeyi bırakır. Acilen bir şey yapılmazsa, Güneş in Dünya ya küsmesi çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Dünya yok olmakla karşı karşıyadır. İnsanoğlu çok pişmandır ama Güneş bir türlü barışmamakta, hatta iletişim bile kurmamaktadır. Güneş in, çocukları çok sevdiğini bilen insanlar, uzaya içi çocuklarla dolu bir uzay gemisi yollamaya karar verirler. Tam o esnada Ceko adında bir çocuk, kendisinden daha küçük çocukları uzayda gezdiren bir gemide çalışmaktadır. Gemi kalkmak üzeredir. Bu yüzden Dünya büyükleri Ceko yu ve tüm yolcu çocukları elçi olarak seçip Güneş e yollarlar. Ceko ve tüm çocuklar, uzay gemisi ile Güneşin yanına çıkarlar ve onu Dünya ile tekrar barışması için ikna etmeye çalışırlar. Ceko ve çocuklar hep beraber öfkeden gürleyen Güneşe çocuklar olarak söz verip, onu ikna ederler ve Dünya yı kurtarırlar.

Yazan: Serhat Kahveci
Yöneten: Birol Engeler
Oyuncular: Alper Yaman, Deniz Telek, Gamze Bakkal, Müge Gündemli, Özlem Basumlu
Süre: 60 dk.


Nehir ilk kez tiyatroya gitti. Uygur Çocuk Tiyatrosu'nun hazırladığı, Güneşe Yolculuk isimli oyunu, Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde izledik. Oyun 3yaş+ idi fakat 2-2,5 yaşın da izleyebileceğini öğrenince bir denemeye karar verdim. Oyunun süresi 1 saat. Nehir'in bu kadar zaman bir koltukta oturup, konsantre olup oyunu izleyeceğinden hiç emin değildim, ama en kötü yarıda çıkarız diye düşündüm. Nehir beni çok şaşırttı, baştan sona ilgiyle izledi oyunu. Alkışladı, zaman zaman oyunculara el salladı; en komiği sahneye yıldızlar çıktığında bizim küçük hanımın "twinkle twinkle little star..." diye şarkı söylemeye başlamasıydı..


Bülent Ecevit Kültür Merkezi'ne geliş...

Bekleme salonunda oyunun başlamasını beklerken, İBB Kültür Sanat broşürlerini inceliyoruz.

Oyun başlamak üzere, heyecanlıyız.

Özellikle aydedeye bayıldı Nehir. 

Sağlam kahvaltı yapıp geldik ama yine de acıkmışız, çıkışta simit aldık. Çok güzel, eğlenceli ve yeni deneyimlerle dolu bir günü geride bırakarak yola koyulduk. Nehir o kadar yorulmus ki daha eve varmadan arabada uyudu.


Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...