18 Ekim 2013 Cuma

KÜTÜPHANEMİZ 9- TÜBİTAK YAYINLARI -DENİZİN ALTINDA/ ÇİFTLİKTE/GÖLDE/VÜCUDUNUZ/RÜZGARLI BİRGÜN

Tübitak Yayınları'nın çocuk kitaplarını o kadar beğeniyorum ki, Nehir'in kitaplığı için tüm kitaplarını alıp tamamlamayı düşünüyorum; zaten pek çoğunu aldım. Daha önce alıp, kısaca yazısını da yazdığım Yağmurlu Bir Gün, Karlı Bir Gün, Güneşli Bir Gün, Doktorda ve Yavru Köpek kitaplarından sonra şimdi aşağıdaki birkaç kitabı tavsiye etmek istiyorum. Daha önce yazdığım yazılara BURADAN ve BURADAN ulaşabilirsiniz. 

1- DENİZİN ALTINDA

Tübitak kitaplarını çok sevmemin nedeni en küçükleri bol resim, renk ve eğlenceli bir anlatımla bilimle tanıştırması. Yağmur, kar, rüzgar nasıl oluşur; doktor, veteriner kime denir, denizlerin altında yaşam nasıldır, 2-3 yaşındaki miniğiniz eğlenceli kitabını sizinle birlikte okurken öğreniverir. Bu kitapta denizler altındaki renkli dünya, deniz canlıları, vatozlar, yunuslar, deniz kaplumbağaları var. Nehir yaz boyu yaptığımız etkinliklerle deniz canlılarını tanımaya başlamıştı, bayram tatilini fırsat bulup gittiğimiz akvaryum gezisinde de canlı olarak izleme fırsatı buldu pek çok balık türünü, kitabında da aynı balık türlerini okumak, resimlerine bakmak çok eğlenceli oldu Nehir için.

2- ÇİFTLİKTE

Çiftlik yaşamını konu alan harika bir kitap. Kitabın geldiği ilk akşam Nehir'e öylesine hızlıca bir kez okumuştum ve ne okuduğumu ben bile hatırlamazken, Nehir ertesi sabah kitabını eline almış "Çiftlikte sabah horozlar, üüü-rüü-üü diye öterler, inekler ayaklarını pat pat vurarak gelirler" diye okuyordu. Sık sık okuduğumuz kitaplar arasında yerini hemen aldı. 3- GÖLDE

Biz kurbağa yavrularının neye benzediğini bizzat mahallemizdeki çeşitli su birikintilerinde görerek öğrenmiştik; belki Nehir'le de fırsat yaratır bir göl gezisine çıkar keşfederiz; önümüzde uzun bir hayat var inşallah. Ama şimdilik; kurbağa yavruları neye benzer, iribaş nedir, gölde yaşam nasıldır bu kitaptan öğreniyor Nehir. 


4- TEPEDEN TIRNAĞA VÜCUDUNUZ

Bu kitap da diğer kitaplar gibi 3 yaş+ ve diğerlerine göre biraz daha uzun yazılar ve daha çok sayfa içerdiği için; ilk yazdığım kitapları 2 yaş üzerine önersem de bu kitap için biraz erken olabilir. Ama kitap okumaya alışkın çocuğunuz, küçük yaşta da olsa bu kitabı çok sevecek ve kitaptan çok şey öğrenecektir bence, tıpkı Nehir gibi. Nehir bu kitabı günlerdir elinden düşürmüyor diyebilirim. Çok da faydası oldu kitabın. Nehir de pek çok yaşıtı gibi, 1 yaş civarından bu yana vücudunun bölümlerini tanıyıp gösteriyor ama bu kitaptan sonra beş duyunun anlamını daha iyi kavradı; kitabı okurken kulaklarımızı kapadık ve kapatınca duyamadığımız; gözlerimizi kapayınca göremediğimiz hakkında konuştuk; dokunma duyumuzu test ettik: gözlerimizi bağlayıp nesneleri dokunarak tanımaya çalıştık. Dilimizle tat aldığımızı, koku alan organımızın burnumuz olduğunu pekiştirdik. İskeleti öğrendi Nehir: derimizin altında kemiklerimiz olduğunu; bebekken dişlerimiz yokken, büyüyünce dişlerimizin çıktığını, bir yerimizi yaralarsak kanayacağını... Hem de o kadar eğleniyor ki bu kitabı eline aldığında. İlk sayfalardaki hamile anne benmişim, karnındaki bebek Nehirmiş, süt içen bebeği gösterip " bak anne benim bebekliğim, dişlerim yokmuş, süt içiyodum" diye anlatıyor.

2,5- 3 yaş bebeği olanlara özellikle tavsiye ederim, bu kitabı muhakkak alın.5- RÜZGARLI BİR GÜN

Serinin son kitabı da geçti elimize. Ağaçları bir o yana bir bu yana savuran, yaprakları çimenlerin üzerinde uçuşturan, göremediğimiz ama hissettiğimiz şey- rüzgar nasıl oluşur, çocuklarımıza öğretmenin kolay ve renkli bir yolu bu kitap. Sonbahar bitmeden alıp okuyun çocuğunuza bence.


2 yorum :

asime dedi ki...

Ben de bayılıyorum Tübitak kitaplarına. Renkli, eğitici, eğlendirici kitaplar. Tıpkı senin dediğin gibi bizde de neredeyse tüm seri var :) Yaşasın kitaplar, yaşasın kitap okumayı seven çocuklar :)

Nehir'in Annesi dedi ki...

Cok haklisiniz...umarim nehirin kitap sevgisi aynen bu sekilde devam eder..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...