12 Ekim 2013 Cumartesi

KÜTÜPHANEMİZ 8- AÇ TIRTIL/ YAVRU KÖPEK/ YA-PA YAYINLARI

Nehir kitaplığındaki kitapları tekrar tekrar okumaktan artık ezbere anlatmaya başlayınca, ona son birkaç aydır yeni kitap almadığımı farkettim ve kitaplığına bir kaç yeni kitap ekledim hemen.

AÇ TIRTIL- ERIC CARLE

Bir çok ödül almış bu meşhur kitabı sizler de bilirsiniz büyük ihtimalle. Yumurtasından yeni çıkan minik bir tırtılın haftanın hergünü yediği besinlerle nasıl büyüyüp şişmanladığı, yalnız cumartesi günü yediği sağlıksız besinler sonrası karnının nasıl ağrıdığı en sonunda kendisine ördüğü kozanın içinde birkaç hafta geçirerek nasıl güzel bir kelebeğe dönüştüğü anlatılıyor kitapta. Tırtılın kelebek olma öyküsü, haftanın günleri, sayı sayma, sağlıklı-sağlıksız besinler gibi pek çok şeyi öğretiyor kitap; hem de çok yalın ve sade bir anlatımla.

Alırken kuşkularım vardı Nehir sever mi diye, ama sevmek ne kelime bayıldı. Hafta başından beri geceleri geç uyuyor yeni kitaplarını okumak aşkına. Elinden düşürmüyor.


Özellikle tırtılın Cumartesi günü yediklerini anlatan şu iki sayfaya bayıldı. "Tırtıl bi çikotalı pastaaa, bi lolipoppp, bi keeek, bi kaapuzzz, bi salaaammm, bi dondurmaaaa yemiş" diye tekrar tekrar kendisi okuyup anlatıyor. YAVRU KÖPEK- TÜBİTAK YAYINLARI

Aynı serinin Doktorda kitabını çok önce almıştık ve Nehir'in ezberlediği, çok okuduğu kitaplardan biri de o. Yavru Köpek kitabını da çok sevdi Nehir; kitapta en çok küçük kız Zeynep'in yavru köpekle birlikte mutfakta uyumak istediği kısma ve de sabah uyandıklarında köpekciği mutfağı darmadağın etmiş olarak buldukları kısma gülüyor. Anne bak sütünü de yere dökmüş, buraya da çişini yapmış diye anlatıyor :-))  


SEVİMLİ CİMCİME- YA-PA YAYINLARI

Bu kitapta da önceleri herşeye sinirlenen, bu yüzden de arkadaşsız kalan ama sonra çevresindeki güzelliklerin farkına varması gerektiğini ve gülümsemeyi öğrenen bir ördeğin hikayesi var. Biz sevdik.


SİHİRLİ AYNALAR- YA-PA YAYINLARI

Bu kitabı da çok beğendik Nehir'le. Lunaparka gidip, parktaki sihirli aynalarla eğlenen bir karga ve tavşan var kitapta. Uzun- kısa, zayıf-şişman gibi zıtlıkları öğretmesi, bizim de Nehir'le zıtlıkları çalıştığımız bu haftalarda isabet oldu doğrusu.


CİMRİ TAVŞAN- YA-PA YAYINLARI

Kitap tutumlulukla cimriliğin aynı şey olmadığını anlatıp öğütlüyor. Henüz bu kitaba sıra gelmedi Nehir'le okumak için, bakalım sevecek mi Nehircik bu cimri tavşancığı. Şimdilik bu kadar; Nehir için Kirli Vak Vak ve Anne Ayı ile Sarı Yumak kitaplarını da sipariş ettim ama henüz elimize ulaşmadı. Alıp okuduğumuzda onları da yazarım.2 yorum :

Full Time Mom dedi ki...

Aç tırtılı almayı düşünüyordum... Şimdi kesin alıcam (; paylaşım için teşekkürler...

Nehir'in Annesi dedi ki...

Siddetle tavsiye ederim :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...