9 Ekim 2013 Çarşamba

EKİM AYI SONBAHAR TEMALI ETKİNLİKLERİMİZ: EŞLEŞTİRME/ GRUPLANDIRMA

İki küçük eşleştirme, gruplandırma etkinliği ile sonbahar konumuzu tamamlıyoruz. 
Sonbaharla ilgili el işlerimiz BURADA ve montessori etkinliklerimiz de BURADA.

1- YAPRAKLARLA RENK EŞLEŞTİRME

İnternette görsellerde bulup çıktı aldığım ve kartona yapıştırarak sağlamlaştırdığım yaprakları renklerine göre sepetlerde toplamasını istedim Nehir'den. Nehir yine hemencecik tamamladı ve kaybolmasınlar diye yaprakları koyduğum kutuya merak saldı. Yaprakları kutuya toplayıp boşaltmak hoşuna gitti. Ben de oyunu başka bir oyuna dönüştürerek, "hadi yeşil yaprakları koyalım, şimdi kırmızıları" şeklinde çaktırmadan yine renk çalışması yaptırdım Nehir'e.

Etkinliğin bize katkısı kahverengini öğrenmek oldu. Sarı, turuncu, kırmızı ve yeşil'i çok net olarak bildiğini teyit etmiş olduk. Nehir bunların dışında pembe, mor ve maviyi tanıyor.  


2- BÜYÜK-KÜÇÜK AYIRMA

Nehir için çok çok basit oldu, iki dakika bile sürmeden tamamladı. Büyük sincapları büyük ağaca, küçüklerini de küçük ağaca yerleştirdi.

Nehir'le Eylül ve Ekim ayımız oldukça verimli geçti. Havalar serinleyip dışarı çıkamamanın böyle bir katkısı oldu. Ekim ayı devam ederken, herşeyi bloğa aktaramasak da biz yine kitaplarımızı okumaya, çeşitli sınıflandırma ve eşleştirme aktivitelerine, etrafımızı keşfetmeye, öz bakım becerilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. 

Eylül ayında yürüttüğümüz montessori listemizin pekçoğunu (diş fırçalamak, kendi kendine yemek, aktarma/transfer çalışmaları yapmak, şekilleri/renkleri öğrenmek gibi) bu ayda da tekrarlıyoruz. Ama Ekim ayında yeni bir liste ve yeni montessori faaliyetleri yapacağız, fırsat olursa onları da paylaşmayı umuyorum.


Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...