28 Ekim 2013 Pazartesi

ÇİFTLİK TEMALI AKTİVİTELERİMİZ

Nehir'le bu aralar çiftlik yaşamı, çiftlik hayvanları konulu bir dizi aktivite yaptık. 

1- ÇİFTLİK DUYUSAL HAVUZ

İlk olarak duyusal havuzla başladık. Duyusal havuzu hazırlarken toprak olarak bulgur ve mısır, saman olarak makarna kullandım. Havuzun içinde;

- Plastik çiftlik hayvanları (inek, tavşan, horoz, ördek, köpek, kedi, at, eşek)
- Evadan yaptığım bir ağaç,
- Kavanoz kapağı ve keçe kumaş ile yaptığım minik bir göl,
- Kartondan yaptığım çit,
- Şişe kapağının içine yerleştirdiğim, oyun hamurundan yaptığım yumurtalar var.

Nehir'e sürpriz olarak hazırladım çiftliği. İlk gördüğünde çok şaşırdı ve abartmıyorum tüm öğleden sonra oynadı. Hergün bir müddet oynuyor muhakkak çiftliğiyle. Birlikte de oynuyoruz. Çok güzel oyunlar kurgulanabiliyor bu kadar hayvanla.


2- İKİ BOYUT/ÜÇ BOYUT EŞLEŞTİRME (KİTAP CANLANDIRMA)

Tübitak yayınları'nın Çiftlikte kitabını birkez daha aldık elimize. Sayfaları karıştırıp elimizdeki çiftlik hayvanlarının aynılarını bulup eşleştirme yaptık.3- KORKULUK CRAFTI 

Nehir' le birlikte korkuluk yaptık. 

Malzemeler: Eva süngeri, fon kartonu, 2 adet düğme, çöp şiş çubuğu ve yapıştırıcı.

Ben malzemeleri önceden kesip hazırladım, Nehir'e biraraya getirip yapıştırması kaldı. Çok eğlendik, korkuluğu konuşturduk, çiftliğimizin içine koyduk. Akşam babası gelir gelmez, Nehir önüne koşup "biliyo musun, biz korkuluk yaptık baba" dedi.. Akşam da bir daha yapalım diye tutturdu, ama hazırda mazlemelerimiz yoktu yapamadık. Birara birtane daha yapıp, karşılıklı konuşturabiliriz sanırım.
4- ÇALIŞMA SAYFALARI

Ya-Pa Etkinlik Kitabımızın çiftlik konusuyla uyumlu olabilecek sayfalarını çalıştık Nehir'le birlikte.


5- PARMAK BOYA

Parmak boya ile elma ve kiraz boyama sayfasını boyadık. Nehir fırça tercih etti, çoğu zaman olduğu gibi. Sonra da Nehir'in el izinden birbiriyle sohbet eden iki tavuk yaptık.
6- ÇIKARTMA YAPIŞTIRMA (İNEĞİN BENEKLERİ KAÇ TANE?)

Linkteki sayfadan bulup çıktı aldığım ineğin beneklerini yaptı Nehir stickerlar ile. Sonra da kaç benek olduğunu saymaya çalıştı.


7- GÖLGESİNİ BULMA

Yine yukarıdaki linkten çıktı aldığım, çiftlik hayvanlarının gölgesini bulma etkinliğini yaptık. Ben hayvanları kesip Nehir'e verdim, o da gölgesini bulup üzerine yapıştırdı. Çok başarılıydı, iki dakikada tamamladı.
Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...