5 Eylül 2013 Perşembe

NEHİR 25 AYLIK

Nehir dün tam 25 aylık oldu. 2 yaşında bayağ detaylı bir yazı yazdığım için (burada) bu ay bazı notlar yazmak istiyorum Nehir in gelişimi ile ilgili.

Fiziksel Gelişim;
-Nehir'in boyu 89 cm, kilosu 14,00 kg, baş çevresi 47 cm.
-Ayakkabı numarası :24
-En arka azılar hariç dişlerimiz tamamlandı, 16 adet dişimiz var.

Motor Gelişim;

Kaba Motor Gelişim;
-Nehir artık kendinden oldukça emin ve özgür hareket ediyor. Bir yere giderken bebek arabasını çogu zaman almıyoruz yanımıza; Nehir elimizi bile tutmak istemeden özgürce yürüyor, koşuyor.
-Bir yerden tututanarak merdiven çıkıp, inebiliyor.
-Olduğu yerde havaya şıçrayabiliyor.
-Çok kısa süreliğine tek ayak üstünde durabiliyor.
-Koltuk, kanepe, yataklara rahatlıkla çıkıp inebiliyor; sandalyelerin çok yüksek olmayanlarına da kendisi çıkıp, inebiliyor.
-Desteksiz çömelip, kalkabiliyor.
-2,3 aşamalı komutları yerine getirebiliyor. Örneğin kızım odana gidip, çekmecenden doktor kitabını alıp getir, birlikte okuyalım dediğimde odasına gidip, çekmecesini açıp, kitaplarınının içinden söylediğim kitabı bulup getiriyor.
-İpli oyuncaklarını çekerek geziyor, pedalsız arabasını ayaklarını yere sürterek sürüyor, topu eliyle ya da ayağıyla bize atıyor.
-Müzik ritmine uygun dans ediyor.

İnce Motor Gelişim;
-Kalemi uzun zamandan beri çok düzgün olması gerektiği gibi tutuyor.
-Uzun zamandır gelişigüzel karalamaların yerini yuvarlak çizgiler ve spiraller aldı.
-Boncukları sert tel ya da çubuğa rahatlıkla geçirip dizebiliyor, ipe dizdiğinde ise sadece aşağı çekme kısmını atlıyor.
-Çatal kaşık kullanımı gelişti ama bu konuda fazla pratik fırsatı vermiyoruz açıkçası Nehir'e, ne yediği belli olsun, içimiz rahat etsin diye kendimiz yediriveriyoruz.
-Eşleştirme yapabiliyor.
-Lavabonun önüne koyduğumuz tabureye çıkıp ellerini yüzünü kendisi yıkıyor, dişlerini fırçalıyor.
-Kitap sayfalarını tek tek çevirerek, kitaplarını kendince okuyup anlatıyor.

Sosyal,Duygusal ve Algısal Gelişim
-Birkaç ay önce çocuklarla yanyana fakat kendi bağımsız oyunlarını oynayan Nehir, artık kuzenleriyle biraraya geldiğinde birlikte oyunlar oynuyor.
-Hala oyuncaklarını ve eşyalarını paylaşmayı sevmiyor.
-Yabancılardan korkma ya da kaçma olayımız yok, Nehir genel olarak canayakın bir çocuk, birkez görüp tanıdığı kişiyi unutmuyor ve hiç görmediği bir kişiye bile kısa sürede alışıyor ama sadece sohbet etme anlamında, anne-babası dışında kendisini pek öptürüp, sevdirmiyor.
-Bağımsız hareket etme isteği son dönemlerde arttı; elimizi tutmadan yürümek, merdivenleri kendisi çıkmak istiyor.
-Hala bana aşırı bağlı ve evin içinde göremediği an aramaya başlıyor.
-Aile ve akraba ilişkilerini yavaş yavaş kavrıyor, kim kimin annesi, kimin abisi biliyor. Kuzenlerini, dayılarını, amca,hala, dede, yenge herkesi isim isim biliyor.
-Fotoğraflardaki kişileri kendisi hariç tanıyor ve gösteriyor; kendisini de tanıyor ama kendi yaslarında başka kız çocuk fotoğraflarına da Nehir diyebiliyor.
-Taklit oyunlardan hoşlanıyor; doktor olup bizleri muayene ediyor, çay takımlarıyla çay yapıp bize içiriyor, viledasını alıp benimle beraber yerleri siliyor, bebeklerine süt içiriyor, kulağına telefonu koyup benimle, babasıyla ya da teyzesiyle konuşur gibi yapıyor, bunu yaparken iki role de bürünüyor, ben çamaşır katlarken yanıma gelip ben de yapıcam diyor; önce eline aldığı çamaşırı şöyle bir silkeleyip sonra da derip dürüyor :-)

Dil Gelişimi
-8,9 aylık civarı tek tük kelimelerle başlayıp 13 aylıkken epey geniş bir kelime haznesine ulaşan Nehir şu sıralar akıcı bir şekilde ve bir yetişkin gibi konuşuyor diyebilirim.  Uzun cümlelerinin, sorularının ardı arkası kesilmiyor.  
-Yaklaşık 7-8 tane Türkçe ve 7-8 kadar da  ingilizce şarkıyı da ezbere söylüyor.
-Adını, soyadını, yaşadığı yeri sorduğumuzda söylüyor.
-Birlikte uzun zamandır okuduğumuz kitapların içeriğini öğrenmiş, eline alıp okur gibi yapıyor. Örneğin Bebek Koala-Doğum günü kitabını alıp, bebek koalanın arkadaşlarının doğumgününe geldiği sayfayı açıp "dingg-donggg, kapı çaldı, bebek koala yaşasınn arkadaşlarım geldii dedi..." şeklinde anlatıyor.
-İlk ingilizce kelimelerini öğrenmeye başladı: goodmorning, hello, how are you, fine, butterfly, i love you.. bildiği kelime ve cümlecikler.  


Burada Nehir'le birkaç gün önce bir akşam kurduğumuz mini orkestramız:-) Davul ve marakasta Nehir, gitarda anne şeklinde komşularımızı biraz rahatsız ettik :-)
   
Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...