30 Temmuz 2013 Salı

NEHİR'İN İKİNCİ TATİLİ

Nehir ikinci yaz tatiline geçtiğimiz hafta çıktı. Geçen yıl Bodrum'a gitmiştik, bu yıl Antalya-Lara'daydık. Rixos Lares Otel'de kaldık ve gerçekten çok memnun kaldık. Otelden bile çıkmaya ihtiyaç duymadan, dolu dolu bir hafta geçirilebilecek güzel bir otel. 

Nehir bol bol yüzdü; çocuk havuzunu sevmedi, büyük havuz ya da denizde yüzmek istedi, simidi bir kenara attı, kucağımızda girdi; ayaklarını, kollarını çırptı, kolluk alsaymışız yanımıza belkide kendisi yüzecekti. Seneye kolluklarla yüzer artık diye tahmin ediyorum. Gittiğimizin ikinci günü sabahı uykudan uyanır uyanmaz, gözlerini açıp " anne mayomu giydir" demesi unutulmazdı. :-)

Bir başka komik anektod denize gittiğimiz ilk gün, babası Nehir'i kucağında suya alıştırmaya çalışırken, üzerine sular geldikçe Nehir'in "Allaam yarappimm, girmiyelimmm, Allaamm yarappim girmiyelimmm" diye bağırmasıydı.

Çocuk klubünde oynamak ikinci favori etkinliğiydi Nehir'in. Bu tatilde kendine güveni iyice arttı, hareketleri daha bir özgürleşti; kaydıraktan kendisi kaydı, merdiven inip çıkmaya, kapıları açmaya başladı, asansörü hep o çağırdı, oda kartını yuvasına taktı..

Üçüncü favorimiz çoğu çocuk gibi mini disco oldu. Akşam müziği duyar duymaz, "anne bak duydun mu, başladı, hadi gidelim" diye başlıyordu. Mini discoda ablaların hareketlerini taklit etmek yerine özgürce dansetmeyi tercih etti, ilgisini daha çok şarkıları ezberlemeye verdi. Dönerken mini disco şarkılarını usb ile aldık, şimdi evde de açıp dinliyor, danslarını da öğrenmiş çaktırmadan, hareketleri de yapıyor. 

Öğle uykularına tatilde de devam ettik, odaya gelip Nehiri biraz uyuttuk, böylece güneşin en yoğun olduğu saatleri de atlatmış oluyorduk, Nehir uyanınca yemek ve sonra tekrar deniz ya da havuz yapıyorduk.

Tatilde, zaten geveze olan Nehir hanımın dilleri iyice açıldı. Repertuarına yerli yabancı pekçok şarkı ekledi.

Kızımın ne kadar masum, sevecen ve insancıl olduğuna birkez daha şahit oldum. Tüm çocuklara kardeş, arkadaş ya da abla diye yaklaştı. Bir akşam restoranda birkaç kız çocuğunun yanına gitmek istedi, ama daha gider gitmez kızlardan ikisi Nehir'i ittirdi, ben yapmayın, don't, no filan diyerek Nehir'i aldım yanlarından. Az sonra baktım Nehir tekrar kızın yanına gitmiş ve "bana öyle yapma kardeş, beni ittirme" diyor. Eşimin de benim de içimiz cız etti. Birgün de havuzda oynarken yanına 7-8 yaşlarında bir kız çocuğu geldi, adı Maria'ymış, Nehir'le şakalaşmak istedi, su attı üzerine, Nehir kıza dönüp "yapma mariciğiiimmm" dediğinde eşim de ben de koptuk.

Nehir tatilde hiç yemek yemek istemedi. Bizi tek üzen de bu oldu, hiçbir ara öğün yemediği gibi ana öğünlerde de yarım köfte ile iki kaşık pilav yedirebildik ancak.

Tatilde karşılaştığı kız çocuklarının elbiselerine, ayakkabılarına çok dikkat etti. Birinde kendi sandaletinden görse "anne sandaletlerim nerde, giyicem" diye tutturdu. "Hello kittymi giydir anne, deniz kızımı giyicem anne, onu giymicem anne, bunu sür anne" şeklinde kendi seçimlerini yapmaya başladı. Kendisi yetmedi, bana da karışmaya başladı, akşam giydiğim ayakkabıları beğenmeyip, "boncuklu terliklerini giy anne, bunlar güzel değil" dediği oldu.  

Özetle bu tatil Nehir'e çok yaradı. Hem anne babasına doydu, hem çok eğlendi, hem temiz havadan, deniz güneşten yararlandı, hem de fiziksel olarak gelişim gösterdi. Eşim ve ben de Nehir'i mutlu gördükçe mutlu olduk, tüm yıl ki yorgunluklarımızı unuttuk, kızımızla dolu dolu bir hafta geçirmenin tadına vardık.

Nehir hanımın tatilden birkaç fotoğrafı:


Denize giderken,


Plajda,

Benim kirlenmeyi sevmeyen kızım, kuma oturmak istemedi, kovasının kapağının üzerinde oturuyor burada,


Deniz sonrası,


Akşam üzeri cicilerini giyip çıkan Nehir,

Çocuk klubünde,
 

Yemekte,


Mini discoda,

Ve dönüyoruz. Havaalanında,

Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...