30 Kasım 2012 Cuma

BEBEKLERDE SÜT DİŞLERİNİN BAKIMI

Son doktor kontrolünde doktorumuz, Nehir'in dişlerini artık günlük olarak temizlememiz gerektiğini söyledi.Temizliği diş fırçasıyla macunsuz olarak fırçalayarak ya da temiz bir gazlı bezle yahut mendille dişlerini silerek yapabileceğimizi söyledi.

Biraz araştırma yaptım. Süt dişlerinin bakımı oldukça önemliymiş. Çoğu zaman, süt dişleri nasıl olsa dökülüp yenilenecek bu yüzden de çürükler oluşsa dahi fazla önemli olmayabilir, şeklinde bir yanılgıya düşülebiliyor olsa da aslında süt dişlerinin köklerinde, diş etlerinde gömülü şekilde ileride çıkacak kalıcı dişlerin tomurcukları yer alıyormuş. Süt dişlerinde çürük ya da iltihap oluşması, sonradan çıkacak kalıcı dişlerde de bozukluklara yol açabiliyormuş. Ayrıca süt dişlerinin çürükler nedeniyle çekilmesi, erken kaybedilmesi daimi dişlerin gömülü kalmasına ya da yanlış yerden çıkmasına, çarpıklıklara neden olabiliyormuş.

Öte yandan süt dişlerinin çürümesi ya da iltihaplanması bebekte çiğneme sırasında ağrı ve acı hissine neden olacağından zamanla iştahsızlık yaratabilir bu da gelişim geriliğine dahi sebep olabilirmiş.

Peki bu kadar önemli olan süt dişlerinin bakımı, temizliği ve sağlığı için neler yapabiliriz, ne gibi tedbirler alabiliriz? 

- Öncelikle ilk dişler çıkar çıkmaz günde 2 kez diş temizliği yapılmaya başlanmalıdır. Sabah ve akşam steril gazlı bez ya da tülbentle dişler silinmeli, 1-1,5 yaşından itibaren de bebekler için olan yumuşak diş fırçası ile dişler fırçalanmalıdır. Bu çağlarda henüz diş macunu kullanmaya gerek yoktur. 2,5-3 yaşlarından itibaren florid içermeyen diş macunları kullanılmaya başlanabilir. Bebek 2 yaş civarında diş fırçasını kendisi kullanmak isteyebilir; ancak motor gelişimi olarak henüz doğru şekilde dişlerini fırçalamaya hazır olmayacağından , bebek dişini fırçalamayı bitirdikten sonra bir de ebeveyni fırçalamayı tekrarlamalıdır. 


- Diş fırçası en geç 3-4 ayda bir yenisiyle değiştirilmelidir.


- Bebeğin süt ya da suyunun içine bal, pekmez, bisküvi gibi şekerli gıdaların katılması bırakılmalı, şekerli gıdalar veriliyorsa da hemen arkasından dişler temizlenmelidir.


- Gece son kez dişleri temizledikten sonra bebek biberonla beslememelidir. Çünkü biberonla beslenirken ya da emerken bebeğin dişleri süt içerisinde kalmakta bu da bakterilerin üremesi için uygun ortamı yaratmaktadır. Bu da biberon çürüğü denen çürüklere neden olmaktadır. İlla ki bebek emzirilir ya da biberon verilirse de arkasından çok az su içirilerek en azından ağzın içinin yıkanması sağlanmalıdır.


Ben Nehir için Rocs marka bu yumuşak diş fırçasını sipariş ettim, kargomuz gelir gelmez ilk fırçalama denemelerimize başlayacağız. Şimdilik macun kullanmamayı planlıyorum. İşimiz bittiğinde fırçamızı güzelce yıkayıp yukarıda gördüğünüz zürafa şeklindeki hijyenik diş fırçası kabımıza koyup kaldıracağız. Bu kap diş fırçasını her türlü toz, kir ve bakteriden koruyor; fırçayı yaklaştırdığınızda el değmeden otomatik olarak açılıyor ve arkasındaki vakumlu askılığı sayesinde banyonuzun dilediğiniz bir köşesine asabiliyorsunuz.Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...