5 Eylül 2012 Çarşamba

KÜTÜPHANEMİZ 1- NEHİR'İN İLK KİTAPLARINehir ilk kitaplarıyla aylar öncesinde tanıştı. Ancak ben yazmaya yeni fırsat buluyorum. Aldığımız oyuncaklar içinde Nehir en çok kitaplarını seviyor. Seçtiğimiz kitaplar daha çok içinde tek tek nesnelerin resimlerinin bulunduğu kitaplar ile dokun ve hisset kitaplar. Nehir'cik kendisine kitaplardaki resimleri göstererek basitleştirdiğimiz şekilde isimlerini söylememiz (örneğin köpek için köpüş ya da hev-hev; yemek tabağı kaşığı için mama gibi) pekçok kelime öğrendi. Artık kitaplarını kendisi karıştırıp içindeki nesnelerin çoğunun isimlerini söyleyebiliyor.

En sevdiği kitapları ise aşağıdakiler:Neşeli Saklambaç- Harrr! Harrr!  Nehir'e aldığımız ilk kitaplardan biri. Her sayfasında ismindeki gibi neşeli bir saklambaç oyunu var. Resimdeki bebeğin kaybettiği hayvanını bulmak için tek tek kapakları kaldırıyor sonunda hayvanı bulduğumuzda ise aslanın kükremesi ile ya da yılanın tıslaması, filin çığlığı ya da baykuşun uluması ile karşılaşıyoruz. Nehir en çok filin olduğu sayfayı seviyor, hatta aça kapaya o sayfayı eskitti. Hayvanları bulana kadar açtığı diğer kapakçıkların altındaki çeşitli nesnelerin de adlarını ben söylüyorum ona "aa bu fil değilmiş, oyuncak ayıcıkmış" şeklinde.  Bebeğin neden-sonuç ilişkisi kurmasına ve dil gelişimine katkısı olan bir kitap olduğunu düşünüyorum.  Biz çok sevdik..


Dokun ve Hisset- Oyuncaklar  İşte Nehirin elinden düşürmediği bir başka kitap.Bu kitapta resimleri olan nesnelerin farklı dokuları da var. Örneğin oyuncak ayıcığın yünden bir karnı ya da gitarın sicimden telleri var. Nehir ayıcığın karnına gıdı gıdı yapmaktan yünler tiftik oldu ve koptu, gitarın telleri de iyice esnedi.


Bebek Dokun ve Hisset- İlk Kelimeler  Dokun ve Hisset serisinin bir başka kitabı. Babası almış bu kitabı kızımıza. Nehir bu kitaptan çok şey öğrendi. Gol, pisi-pisi, hev-hev, aaba(araba) kelimelerini öğrenmesinde kitabın katkısı büyük. Kitap içinde çok canlı renklerde ve gerçek resimler var. 


 İlk Kitap Setim Bu seri çok minik cep kitaplarını içeriyor. Bir yere giderken çantaya birkaç tane atıp götürülebilecek türden ve bebeğin minik elleriyle kavraması için çok uygun. Yine her sayfada tek tek resimler ve isimleri var bu kitapta da. 


Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...